Alyvmedžio šakelė
Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais. |
Alyvmedžio šakelė – alyvmedžio šakelės atvaizdas, Vakarų Europos kultūroje simbolizuojantis taiką ir gerą valią. Ši tradicija kilusi iš antikinės Graikijos.
Biblinė tradicija
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Biblijoje aprašyta, kad baltas balandis su alyvmedžio šakele reiškia taiką. Pasaulinio tvano metu Nojus, tikrindamas, ar jau yra sausumos, triskart išleido skristi balandį. Pirmą kartą balandis grįžo tuščiomis, kas rodė kad dar nėra jokios sausumos. Antrą kartą balandis grįžo su alyvmedžio lapu snape, kas rodė, kad Dievo valia tvano vandenys ėmė slūgti ir virš vandens jau pasirodė šiek tiek sausumos. Trečią kartą išleistas skristi balandis nebegrįžo, kas reiškė, kad surado sau sausumos, kur gali pragyventi. Ir tada Dievas parodė danguje vaivorykštę, kuri buvo simbolis, kad Dievas daugiau nesunaikins žemės vandenimis.
Šia istorija aiškinami trys taikos simboliai – balandis, alyvmedžio šakelė ir vaivorykštė.
Senovės Graikijos tradicija
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Pagal graikų mitologiją Dzeusas pažadėjo atiduoti naują miestą dievui, kuris suteiks žmonijai naudingiausią dovaną. Poseidonas smogė į žemę savo trišakiu, ir iš žemės ištryško šaltinis. O Atėnė smeigė į žemę savo ietį, ir ši išaugo į alyvmedį. Pastaroji dovana pripažinta geriausia, ir miestas deivės garbei buvo pavadintas Atėnais.
Alyvmedžio šakelių vainikus dėvėdavo nuotakos, jais apdovanodavo Olimpinių žaidynių nugalėtojus. Senovės Graikijoje Olimpinių žaidynių laikotarpis buvo paliaubų metas.
Alyvmedžio šakelės tradiciją perėmė ir Senovės Roma, kurioje pralaimėjusi kariuomenė nešdavosi alyvmedžio šakeles kaip taikos ženklą.
Šiuolaikinė vartosena
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Alyvmedžio šakelės ar vainikai šiuolaikinėje kultūroje simbolizuoja taiką:
- JAV Didžiajame antspaude pavaizduotas erelis dešinėje letenoje laiko sugniaužęs lapuotą alyvmedžio šakelę su 13 alyvuogių.
- JTO vėliavoje Žemės rutulys apsuptas alyvmedžio vainiku.
- Kipro vėliavoje pavaizduotos dvi alyvmedžio šakelės.
- Italijos herbas apsuptas vainiku, kurio dešinė pusė iš alyvmedžio šakelių, o kairė – iš ąžuolo (kairė ir dešinė iš stebinčiojo perspektyvos).
-
JTO vėliava su alyvmedžio vainiku