Karys savanoris

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką

Karys savanoris (angl. military volunteer) – asmuo, kuris savo noru įstoja į karo tarnybą ir nėra samdinys (ar Svetimšalių legiono karys) ar profesionalios tarnybos karys. Paprastai kariai savanoriai į karo tarnybą stoja prasidedant karui ar jo metu.

Dažnai kariai savanoriai įstoja į ne savos šalies ginkluotąsias pajėgas (užsienio kariai savanoriai).

Profesinės karo tarnybos kariams svarbus uždarbis ir karjera, tuo tarpu savanoriai tarnauja ne dėl uždarbio, o siekdami ginti atstovaujamos šalies interesus. Skirtumas tarp šių kategorijų ne visada aiškus. Galimi ginčai interpretuojant, pvz., ginkluotąsias pajėgas, kurios komplektuojamos ne naudojant šaukimą į karo tarnybą, o verbavimą (paprastai už ne simbolinį atlyginimą). Tokiose ginkluotosiose pajėgose tarnyba nėra priverstinė, tad lyg ir savanoriška. Tačiau jose taip tarnaujantys kariai nėra tikri savanoriai.
Rusijoje savanoriška apmokama karo tarnyba vadinama kontraktine karo tarnyba (rus. военная служба по контракту).

JAV kariai savanoriai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Jungtinėse Amerikos Valstijose JAV kariuomenė buvo skiriama į:

  • Jungtinių Valstijų savanorius (angl. United States Volunteers) – formuojama karo metu, ir
  • reguliarioji armija (angl. regular army) – kurią sudarė ilgalaikėje karo tarnyboje tarnaujantys asmenys.

Pajėgos, formuojamos kaip valstijų milicija (state militia) visada buvo laikoma savanoriais (angl. volunteers), net jei jas formuodavo šaukimo būdu. Tuo tarpu JAV federalinės pajėgos (angl. U.S. troops) galėjo būti tiek savanoriai, tiek reguliarieji.

JAV savanorių pajėgų karių kariniai laipsniai skyrėsi nuo reguliariųjų pajėgų laipsnių. T.y., asmuo galėjo turėti skirtingus laipsnius savanorių ir reguliariosiose pajėgose. Karui pasibaigus ir paleidus savanorių pajėgas, karininkai prarasdavo savanorių laipsnius (ir atgaudavo reguliariuosius laipsnius, jei juos turėdavo). Pvz., Džordžas Armstrongas Kasteris (George Armstrong Custer) JAV Pilietinio karo metais buvo tapęs savanorių pajėgų brigados generolu. Tačiau karui pasibaigus jis vėl atgavo pradžioje turėtą kapitono laipsnį. Vėliau, po karo, jis išsitarnavo pulkininko leitenanto laipsnį. Savanorių kariniai laipsniai yra skirtingas dalykas nei brevetiniai laipsniai (angl. brevet rank).

Savanoriai kitose valstybėse[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

XVIII a. – XIX 1-oje pusėje Habsburgų imperijoje ir Prancūzijoje egzistavo savanorių batalionai ir pulkai, buvę reguliariosios armijose sudėtyje.