Pulkininkas leitenantas (JAV)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
JAV pulkininko leitenanto (armijoje, karinėse oro pajėgose, jūrų pėstininkų korpuse) skiriamasis ženklas yra sidabrinis lapas.

Pulkininkas leitenantas (angl. lieutenant colonel) – karinis laipsnis Jungtinių Amerikos Valstijų armijoje, Karinėse oro pajėgose ir Jūrų pėstininkų korpuse. Kaip ir kitų šalių pulkininkai leitenantai, JAV pulkininkai leitenantai yra viršesni už majorus ir žemesni už pulkininkus. Atitinka JAV karinio jūrų laivyno komanderį (angl. commander).

Skiriamasis ženklas – sidabrinis lapas, armijos ir oro pajėgų variantas šiek tiek skiriasi nuo laivyno ir jūrų pėstininkų varianto.

Šiuolaikinė padėtis[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

JAV pėstininkų Army Service uniformos skersinis antpetis su pulkininko leitenanto skiriamaisiais ženklais.

Dabartinių pulkininkų leitenantų pareigos:

  • JAV armijoje ir Jūrų pėstininkų korpuse pulkininkas leitenantas paprastai vadovauja bataliono dydžio daliniui (nuo 300 iki 1200 kareivių), jo pavaduotoju būna majoras, o vyriausiuoju puskarininkiu – komandinis seržantas majoras.
  • Pulkininkas leitenantas gali tarnauti brigados, pulko ar vykdymo pajėgų štabo viršininku, S-1 (administracija ir personalas), S-2 (žvalgyba), S-3 (operacijos), S-4 (logistika), S-5 (civiliniai ir kariniai reikalai) ar S-6 (kompiuteriai ir ryšiai) karininku. Čia santrumpa S-nr žymi tam tikrą štabo skyrių ar tokiam skyriui vadovaujantį karininką.
  • Papulkininkiai būna ir jaunesniaisiais štabo karininkais aukštesniųjų junginių štabuose.
  • JAV KOP pulkininkas leitenantas paprastai būna eskadrilės vadas operacijų, misijų paramos ir palaikymo grupėse arba eskadrilės vadas ar skyriaus viršininkas medicininėse grupėse. Taip pat papulkininkiai gali tarnauti generolų štabuose ar būti sparnų kai kurių štabų skyrių vadovais.

Pulkininko leitenanto laipsnio suteikimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Paaukštinimas į pulkininkus leitenantus vykdomas pagal Gynybos departamento politiką, paremtą Gynybos karininkų personalo aktu (Defense Officer Personnel Management Act, DOPMA, 1980 m.). DOPMA nurodo, kad 70% majorų, ištarnavę su šiuo laipsniu mažiausiai 3 metus, turintys 15-17 m. karininko tarnybos stažo, turi būti paaukštinti į pulkininkus leitenantus. Pulkininkai leitenantai priskirti atlyginimų kategorijai O-5.

Laipsnio pavadinimo vartosena[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Laipsnis įsakymuose ir parašų blokuose angliškai paprastai užrašomas Lt. Colonel. Iš mandagumo į pulkininkus leitenantus žodžiu ir korespondencijoje paprastai kreipiasi tiesiog colonel ('pulkininke').

JAV armijoje naudojama laipsnio pavadinimo santrumpa LTC, karinėse oro pajėgose – Lt Col (su tarpu), jūrų pėstininkų korpuse – LtCol (be tarpo). JAV agentūra U.S. Government Printing Office rekomenduoja Oro pajėgoms vartoti santrumpą Lt. Col..[1] Leidinys Associated Press Stylebook rekomenduoja visur vartoti santrumpą Lt. Col..[2]

Žargonu pulkininko leitenanto laipsnį įvairiu laiku vadino light colonel ('lengvasis pulkininkas'), short colonel ('trumpasis pulkininkas'), light bird ('lengvasis paukštis'), half colonel ('puspulkininkis'), bottlecap colonel ('butelio kamštelio pulkininkas', užuomina į laipsnio ženklą sidabrinį lapą, kuris dėl apvalumo primena alaus butelio kamštį), telephone colonel ('telefoninis pulkininkas', nes kalbėdami telefonu pulkininkai leitenantai paprastai prisistato colonel ('pulkininkas').

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Valstijų Konfederacijos armijos pulkininko leitenanto skiriamasis ženklas – dvi žvaigždės
Konfederatų armijos štabo pulkininko leitenanto apykaklė su žvaigždėmis ir rankovės antsiuvai

Pulkininko leitenanto laipsnis JAV pirmą kartą buvo suteiktas JAV nepriklausomybės karo metu.[3], jį gaudavo pulko vado pulkininko padėjėjai. Laipsnis kartais buvo vadinamas angl. lieutenant to the colonel 'pulkininko leitenantas'. D. Britanijos kariuomenėje pulkininko leitenanto laipsnis egzistavo bent nuo XVI a.

XIX a. daugeliui karininkų pulkininko leitenanto laipsnis buvo aukščiausias galimas pasiekti, kadangi „pilnas pulkininkas“ (angl. full colonel) buvo laikomas itin prestižiniu, rezervuotu labiausiai sėkmingiems karininkams. Prasidėjus JAV pilietiniam karui pulkininko leitenanto laipsnis pasidarė daug dažnesnis. Jis buvo pakopa karininkui, kuris vadovavo mažam pulkui ar batalionui ir iš kurio buvo tikimasi, kad jis taps pulkininku, kai jo dalinys dydžiu taps pilnaverčiu pulku. Tokia buvo Džošua Lourenso Čemberleno (Joshua Lawrence Chamberlain), kuris vadovavo Maino pulkui pradžioje būdamas pulkininku leitenantu, po to – pulkininku, karjera.

Pasibaigus JAV pilietiniam karui karininkai, pasilikę JAV ginkluotosiose pajėgose, aptiko, kad pulkininko leitenanto laipsnis vėl pasidarė paskutiniu laipsniu, nors daug pulkininkų leitenantų gavo aukštesnius brevetinius laipsnius. Pvz., Džordžas Armstrongas Kasteris (George Armstrong Custer) reguliariojoje armijoje buvo pulkininkas leitenantas, bet vėliau gavo brevetinį generolo majoro laipsnį.[4][5]

XX a. pulkininko leitenanto statusas buvo panašus kaip ir dabar. 4-tą dešimtmetį daugelis karininkų vėl aptiko, kad šis laipsnis yra paskutinis jų karjeroje, nes pulkininko laipsnis buvo paliekamas nedaugeliui rinktinių karininkų. Tuo tarpu Antrojo pasaulinio karo metais pulkininko leitenanto laipsnis tapo labai dažnu JAV armijos laipsniu.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Preliminary-cloth.indd“ (PDF). Nuoroda tikrinta 27 April 2012. 
  2. Posted by Jack (21 May 2009). „AP Style Book“. Apstylebook.blogspot.com. Nuoroda tikrinta 27 April 2012. 
  3. „History of the lieutenant colonel rank“. Usmilitary.about.com. 9 April 2012. Nuoroda tikrinta 27 April 2012. 
  4. „Lieutenant-Colonel And Brevet Major-General George A. Custer, U.S.A“. All-biographies.com. Nuoroda tikrinta 27 April 2012. 
  5. „Brevet Rank In The Civil War“. Civilwarhome.com. Nuoroda tikrinta 27 April 2012.