Puidynės dvaras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Koordinatės: 55°09′17″š. pl. 23°42′21″r. ilg. / 55.154787°š. pl. 23.705823°r. ilg. / 55.154787; 23.705823

Puidynės dvaras
Sodybos gyvenamasis namas (rūmai)
Sodybos gyvenamasis namas (rūmai)
Vieta Naujasodžių g. 4, Naujasodžiai, Kauno rajonas
Įkurtas 1938-1940
Rūmų stilius Modernizmas
Bajorų giminės Puidos
Parkas Pavieniai medžiai
Pastatų būklė Kai kurie ūkio ir gyvenamieji pastatai
Savininkas privatus

Puidynės (Puidinės, Naujasodžių) dvaras – buvusi dvaro sodyba Kauno rajone, Babtų seniūnijoje, Naujasodžių kaime, 0,5 km į rytus nuo magistralės  A1  VilniusKaunasKlaipėda  Puidinės viaduko. Išlikęs modernios architektūros gyvenamasis namas (rūmai), kuris priklausė lietuvių rašytojui, vertėjui Kazui Puidai (1883–1945). Valstybės saugomas architektūros ir istorijos paminklas.[1] Iki šiol namas yra vienas iš dvaro priklausinių, sudarančių bendrą išlikusių dvaro pastatų ansamblį, kurį sudaro K. Puidos namas (rūmai), du namai ir ūkinis trobesys.[2]

Rašytojo K. Puidos namas kitaip dar vadinamas Puidinės (Naujasodžių) dvaru, o vietiniai ir patį kaimą yra praminę Puidyne.[2] Miestietiškas, dviejų aukštų mūrinis namas veikiau primena modernią miestietišką vilą, nei tradicinį, į kraštovaizdį įsiliejusį dvarą. Kieme išlikę ir kiti statiniai: medinis namas darbininkų šeimoms, ūkiniai pastatai.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mūrinį dviejų aukštų namą K. Puida pasistatė 1938 ar 1939-1940 m.[2][1] Jis čia su antrąja žmona teisininke Stefanija Girdvainyte gyveno iki savo mirties 1945 m. 1939 m. vienkiemiui priklausė 23 ha žemės, medinis namas darbininkų šeimoms, dideli ūkiniai pastatai: svirnas, karvidė, kiaulidė, vištidė. Rašytojas norėjo įkurti šiuolaikišką ūkį.

Sovietmečiu name gyveno kolūkiečių šeimos. Dabartinis savininkas, ūkininkas A. Rinkevičius, sodybą nupirko iš Kazio ir Stefanijos Puidų sūnaus Gedimino,[3] kuris čia buvo praleidęs ankstyvąją vaikystę, vėliau atstatęs nuosavybę į tėvų turtą.

Rinkevičių valda[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2021 m. duomenimis, Puidų namas nebuvo apgyvendintas. Jo išlaikymu, remontu rūpinasi vietos ūkininkai Reda ir Alfredas Rinkevičiai, bandydami išsaugoti tai, ką galima išsaugoti.[4] Kai kurių statinių pamatai buvo sunykę, jų restauruoti nepavyko, buvo gautas leidimas nugriauti. Ūkininkas A. Rinkevičius norėjo statytis namą prie miško, ten, kur stovėjo jo senelio sodyba, kurioje jis ir užaugo. Senelis Stanislovas su K. Puida buvo geri draugai. Iš Rusijos grįžęs rašytojo sūnus Gediminas pasiūlė ūkininkui pirkti sodybą. Jis jau prieš tai buvo šalia įsigijęs kiaulides, sandėlius, todėl jam toks pasiūlymas pasirodė parankus.[4]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]