Priešingasis skaičius
Šį puslapį ar jo dalį reikia sutvarkyti pagal Vikipedijos standartus – netikslūs vertimai Jei galite, sutvarkykite. |
Šį straipsnį ar jo skyrių reikėtų peržiūrėti. Būtina ištaisyti gramatines klaidas, patikrinti rašybą, skyrybą, stilių ir pan. Ištaisę pastebėtas klaidas, ištrinkite šį pranešimą. |
Matematikoje priešingasis skaičius skaičiui a yra skaičius, kurį pridėjus prie a yra gaunamas nulis. Operacija, paverčianti skaičių į jo priešingąjį skaičių, yra vadinama ženklo keitimu [1]arba neigimu [2]. Realieji skaičiai keičia savo ženklą: teigiamo skaičiaus priešingasis skaičius yra neigiamas, o neigiamo skaičiaus priešingasis skaičius yra teigiamas. Nulis – priešingasis skaičius pats sau.
Skaičiaus Šablonas:Mvar priešingasis skaičius yra žymimas vienetainės operacijos minuso ženklu: −a [3] Pavyzdžiui, skaičiui 7 priešingasis skaičius yra -7, kadangi 7 + (−7) = 0, o skaičiui -0.3 priešingasis skaičius yra 0.3, kadangi −0.3 + 0.3 = 0.
Atitinkamai, a − b priešingasis skaičius yra −(a − b), kuris gali būti užrašytas b − a. 2x − 3 priešingasis skaičius yra 3 − 2x, kadangi 2x − 3 + 3 − 2x = 0.[4]
Pavyzdžiai
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Kiekvienam skaičiui priešingą skaičių galima gauti padauginant iš −1, t. y. −n = −1 × n. Tokios skaičių poros galioja sveikiesiems skaičiams, racionaliesiems skaičiams, realiesiems skaičiams ir kompleksiniams skaičiams.
Santykis su atimtimi
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Priešingasis skaičius yra glaudžiai susijęs su atimtimi, kuri gali būti vertinama kaip priešingo skaičiau pridėjimas:
- a − b = a + (−b).
Atvirkščiai, Priešingasis skaičius gali būti laikomas atėmimu iš nulio:
- −a = 0 − a.
Kitos savybės
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]Be aukščiau išvardytų savybių, neigimas turi šias algebrines savybes:
- −(−a) = a
- −(a + b) = (−a) + (−b)
- −(a − b) = b − a
- a − (−b) = a + b
- (−a) × b = a × (−b) = −(a × b)
- (−a) × (−b) = a × b
- atitinkamai, (−a)2 = a2
Išnašos
[redaguoti | redaguoti vikitekstą]- ↑ Brase, Corrinne Pellillo; Brase, Charles Henry (1976). Basic Algebra for College Students (anglų). Houghton Mifflin. p. 54. ISBN 978-0-395-20656-0. „...to take the additive inverse of the member, we change the sign of the number.“
- ↑ Terminas "neigimas" reiškia neigiamą skaičių, bet gali būti klaidinantis, kadangi neigiamam skaičiui priešingas sakičius bus teigiamas.
- ↑ Weisstein, Eric W. „Additive Inverse“. mathworld.wolfram.com (anglų). Nuoroda tikrinta 2020-08-27.
- ↑ „Additive Inverse“. www.learnalberta.ca. Nuoroda tikrinta 2020-08-27.