Pranajama

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Vyras, atliekantis pranajamą

Pranajama yra sudurtinis žodis - Prana + Jama. Prana reiškia energiją, o jama - kontrolę. Taigi Pranajama reiškia pranos kontrolę. Energiją galima išmokti kontroliuoti ne tik kvėpavimo praktikų metu, nors Vakaruose dažniausiai Pranajama vadinamos būtent kvėpavimo praktikos.

Teisingas kvėpavimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Paprastas kvėpavimo procesas (išskyrus specialias kvėpavimo technikas) susideda iš įkvėpimo, pauzės po įkvėpimo, iškvėpimo ir pauzės po iškvėpimo.

Rytų filosofinėje sistemoje pasaulis nusakomas trimis pagrindinėmis energijomis: kūrimo, griovimo ir saugojimo. Visos šios energijos vienodai pasireikšdamos palaiko pasaulyje harmoniją. Kvėpavimo procesas Jogos sistemoje sudarytas taip, kad harmonizuotų mūsų vidinį pasaulį: iškvėpimas – tai kūrybos procesas, pauzės po įkvėpimo ar iškvėpimo – saugojimo procesas, o įkvėpimas - griaunamasis procesas. Taigi ritmingai, teisingai kvėpuojant, visi šie procesai vyksta lygiomis dalimis. Jei praktikas įkvepiam per aštuonis širdies dūžius, tai iškvėpimas ir pauzės turi užtrukti tiek pat laiko. Kadangi pauzės yra dvi, tai kiekviena iš jų yra perpus mažesnės, nei įkvėpimas ar iškvėpimas. Ritmingas kvėpavimas, harmonizuojantis mūsų vidinį pasaulį, nuraminantis kūną, sielą ir protą. Teisingai, ritmingai kvėpuojant. Pranajamos praktikamas reikėtų įjungti visus plaučius, todėl Jogos sistema pirmiausiai siūlo išmokti kvėpuoti kiekviena plaučių dalimi atskirai. Pilnasis kvėpavimas susideda iš trijų kvėpavimo būdų:

  • Apatinio kvėpavimo (diafragminio kvėpavimo)
  • Vidurinio kvėpavimo (kvėpavimo krūtinės ląsta)
  • Viršutinio kvėpavimo (kvėpavimo raktikauliais)

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Respublikinė jogos mokykla