Pereiti prie turinio

Policijos automobilis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Vilniaus policijos transportas
Kauno AVPK automobiliai
Volkswagen Jetta

Policijos automobilistransporto priemonė, naudojama policijos.

Motociklai, sraigtasparniai, kateriai, dviračiai, žirgai patruliavimui naudojami rečiau. Dažniausiai, pritaikomi policijos reikmėms.

Tipai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Patrulinis automobilis (angl. patrol car) skirtas patruliams prižiūrėti teritoriją. Paskirtis - vežioti policininkus iš nuovados į patruliavimo teritoriją, įvykius, lankyti liudininkus ir pan.). Vyksta į įvykius, turi švyturėlius ir sirenas, nudažyti policijos spalvomis.
 • Atsako automobilis (angl. response car – panašus į patrulinį automobilį, labiau specializuotas. Vyksta į įvykius, skirtas greitai važiuoti ir gabenti papildomą specialistų įrangą (pvz., kriminalinių nusikaltimų vietos apžiūros įrangą, stambius šaunamuosius ginklus ir pan.).
 • Eismo priežiūros automobilis ({en|traffic car, road policing units}}) – palaiko kelių eismo taisykles. Dažniausiai būna greičiausi policijos automobiliai, nes turi jais aplenkinėti automobilius. Dažnai turi bamperius, galinčius priversti kitus automobilius pasukti į kelkraštį, sustoti. Turi garsiakalbius.
 • Daugiafunkcis automobilis (angl. multi purpose car) – juo atliekamos patrulinio, atsako ir eismo priežiūros automobilių funkcijos (kai kurių šalių policijos neturi specializuotų patrulinių, atsako ir eismo priežiūros automobilių). Daugiafunkciai policijos automobiliai nėra specializuoti, todėl naudojami vietoj specializuoto automobilio jie nėra labai efektyvūs.
 • Ryšių su bendruomene automobilis (community liaison car) - standartinis policijos spalvų automobilis, paprastai neturintis vizualinio ir garsinio perspėjimo įrangos. Kai kur, atskira policijos automobilių kategorija. Policininkai važinėja iš vienos darbo vietos į kitą, kartu žmonėms rodydami, kad yra policija. Į įvykius paprastai nevyksta.
 • Nežymėtas automobilis (unmarked car) neturinti išorinių policijos požymių. Dažniausiai naudoja eismo priežiūrai ar kaip detektyvų atsako automobilius. Nusikaltėliai jų nežino, todėl taip lengviau nusikaltėlius rasti ar užklupti nusikaltime.
 • Kinologų automobilis (Dog Unit Car; K9) - lengvasis automobilis universalo arba furgono kėbulu, kuriuo vežami policijos šunys.
 • Stebėjimo automobilis (surveillance car) – automobilis, skirtas rinkti įrodymams. Žymėti stebėjimo automobiliai paprastai turi išorėje matomas kameras (kad paskatintų darančius nusikaltimus liautis tai daryti), o nežymėtųjų automobilių kameros būna paslėptos.
 • Gąsdinamasis automobilis (high visibility decoy car) – policijos spalvų automobilis ar iškarpa, naudojama nusikaltimams ar KET pažeidimams slopinti. Dažnai seni policijos automobiliai ar paprasti automobiliai, nudažyti policijos spalvomis ir matomose vietose. Lietuvos policija tokius automobilius irgi naudojo.
 • Automobilis spąstai (trap car) naudojamas kaip jaukas ir spąstai, vagiantiems automobilius ar iš jų. Pastatomi kur dažnai vagiama. Turi sekimo įrangą (pvz., GPS įranga), nuotoliniu būdu išjungti variklį, užblokuoti dureles.
 • Gelbėjimo automobilis (rescue unit) - specializuotas gelbėjimo automobilis.

Modeliai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šiaurės Amerika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Chevrolet Impala policijos automobilis

Jungtinėse Valstijose ir Kanadoje, būdavo naudojami standartiniai, nebrangūs vidutinės klasės automobiliai tokie kaip Ford Model A ar Chevrolet Bel Air. 7-ame dešimtmetyje policija perėjo prie didesnių automobilių tokių kiap Plymouth Satellite, Ford Torino ir AMC Matador. Vėliau 8 dešimtmečio pabaigoje sumažėjus automobiliams Ford LTD ir Chevrolet Caprice, jie buvo tapo standartiniais. Po Chevrolet Caprice panaikinimo daugelis šiuolaikinių policijos departamentų naudoja Ford Crown Victoria Police Interceptor – standartinį policijos automobilį. Taip pat yra naudojami Dodge Charger ir Chevrolet Impala automobiliai.

Kai kurių valstijų greitkelių patruliai (tokie kaip Kalifornijos) naudoja sportinius automobilius Ford Mustang, Chevrolet Camaro ar net AMC Javelin.

Didžioji Britanija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Didžiojoje Britanijoje policijos automobiliai dažniausiai turi dyzelinius variklius. Automobiliai būna Ford, Vauxhall ir Land Rover markės, kurie yra gaminami Didžiojoje Britanijoje, tačiau pasitaiko BMW bei Volvo automobilių.

Vokietija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vokietijoje yra dažniausiai naudojami vokiečių gamybos automobiliai tokie kaip Mercedes-Benz, Opel, Audi, Volkswagen ir BMW. Taip pat naudojami galingi Porsche automobiliai, kurie skirti patruliavimui greitkeliuose.

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Amerikoje

Azijoje ir Okeanijoje

Europoje