Policijos automobilis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Policijos automobilis

Policijos automobilis yra automobilis, kurį naudoja policijos pajėgos. Viso pasaulio policijos naudoja automobilius patruliavimui. Motociklai, sraigtasparniai, kateriai, dviračiai, žirgai patruliavimui naudojami rečiau. Policijos automobiliai dažniausiai būna daugiau ar mažiau pritaikyti policijoms funkcijoms vykdyti.

Policijos automobilių tipai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 • Patrulinis automobilis (patrol car) – skirtas policijoms patruliams prižiūrėti jų teritoriją. Konstrukcija paprastai daugmaž standartinė. Pagrindinės funkcijos - transportuoti policininkus iš vienos vietos į kitą (iš nuovados į patruliavimo teritoriją, įvykio vietą, lankyti liudininkus ir pan.). Kadangi šiais automobiliais skubiai vykstama į įvykių vietas, šie automobiliai paprastai turi regimojo ir girdimojo perspėjimo įrangą (švyturėlius, sirenas), nudažyti policijos spalvomis.
 • Atsako automobilis (response car) – panašus į patrulinį automobilį, tačiau labiau specializuotas: greitesnis, visada turi švyturėlius, sireną ir perspėjimo spalvas. Šie automobiliai paprastai naudojami vykti į įvykių vietas, todėl skirti greitai važiuoti ir gabenti papildomą specialistų įrangą (pvz., kriminalinių nusikaltimų vietos apžiūros įrangą, stambius šaunamuosius ginklus ir pan.).
 • Eismo priežiūros automobilis (traffic car; road policing units) – skirtas palaikyti kelių eismo taisykles. Paprastai šie automobiliai būna greičiausi policijos automobiliai, kadangi jais turi eiti aplenkti daugelį keliuose važinėjančių automobilių. Dažnai jie turi specialius bamperius, kuriais galima priversti kitus lengvus automobilius pasukti į kelkraštį ir sustoti. Turi specialią perspėjimo įrangą (pvz., jų garsiakalbiai girdimi didesniu nuotoliu).
 • Daugiafunkcis automobilis (multi purpose car) – automobilis, kuriuo atliekamos patrulinio, atsako ir eismo priežiūros automobilių funkcijos (kai kurių šalių policijos neturi specializuotų patrulinių, atsako ir eismo priežiūros automobilių). Daugiafunkciai policijos automobiliai nėra specializuoti, todėl naudojami vietoj specializuoto automobilio jie nėra labai efektyvūs.
 • Ryšių su bendruomene automobilis (community liaison car) - standartinis policijos spalvų automobilis, paprastai neturintis vizualinio ir garsinio perspėjimo įrangos. Tai atskira policijos automobilių kategorija kai kuriose šalyse. Jai policininkai važinėja iš vienos darbo vietos į kitą, kartu žmonėms parodydami, kad policija dirba. Į įvykio vietas jais paprastai nevykstama.
 • Nežymėtas automobilis (unmarked car) – automobilis, neturintis išorinių policijos automobilio žymių. Juos dažniausiai naudoja eismo priežiūrai ar kaip detektyvų atsako automobilius. Nusikaltėliai negali jų išsyk atpažinti, kas turi padėti juos lengviau surasti ar užklupti nusikaltimo vietoje.
 • Kinologų automobilis (Dog Unit Car; K9) - paprastai lengvasis automobilis universalo arba furgono kėbulu, kuriuo pervežami policijos šunys.
 • Stebėjimo automobilis (surveillance car) – žymėtas ar nežymėtas automobilis, skirtas rinkti įrodymams apie vykdomus nusikaltimus. Žymėti stebėjimo automobiliai paprastai turi išorėje matomas kameras (kad paskatintų darančius nusikaltimus liautis tai daryti), o nežymėtųjų automobilių kameros būna paslėptos.
 • Gąsdinamasis automobilis (high visibility decoy car) – policijos spalvų automobilis ar policijos automobilio „iškarpa“, kai kurių policijų naudojama nusikaltimams ar eismo taisyklių pažeidimams tam tikroje teritorijoje slopinti. Dažnai tai būna jau susidėvėję seni policijos automobiliai ar paprasti automobiliai, nudažyti policijos spalvomis ir pastatyti gatvėse ar pakelėse matomose vietose. Kartais naudojami automobilio formos skydai, nudažyti policijos spalvomis. Lietuvos policija tokius automobilius irgi naudojo.
 • Automobilis spąstai (trap car) – automobilis naudojama kaip jaukas ir spąstai nusikaltėliams, vagiantiems automobilius ar iš jų. Tokie automobiliai pastatomi vietose, kur dažnai vagiama. Tokie automobiliai turi specialią įrangą, kuri leidžia juos lengvai sekti (pvz., GPS įranga), nuotoliniu būdu išjungti variklį, užblokuoti dureles.
 • Gelbėjimo automobilis (rescue unit) - specializuotas gelbėjimo automobilis. Kai kurių šalių policijos turi gelbėjimo tarnybas.

Policijos automobilių modeliai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šiaurės Amerika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Chevrolet Impala policijos automobilis

Jungtinėse Valstijose ir Kanadoje, būdavo naudojami standartiniai, nebrangūs vidutinės klasės automobiliai tokie kaip Ford Model A ar Chevrolet Bel Air. 7-ame dešimtmetyje policija perėjo prie didesnių automobilių tokių kiap Plymouth Satellite, Ford Torino ir AMC Matador. Vėliau 8 dešimtmečio pabaigoje sumažėjus automobiliams Ford LTD ir Chevrolet Caprice, jie buvo tapo standartiniais. Po Chevrolet Caprice panaikinimo daugelis šiuolaikinių policijos departamentų naudoja Ford Crown Victoria Police Interceptor – standartinį policijos automobilį. Taip pat yra naudojami Dodge Charger ir Chevrolet Impala automobiliai.

Kai kurių valstijų greitkelių patruliai (tokie kaip Kalifornijos) naudoja sportinius automobilius Ford Mustang, Chevrolet Camaro ar net AMC Javelin.

Didžioji Britanija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Didžiojoje Britanijoje policijos automobiliai dažniausiai turi dyzelinius variklius. Automobiliai būna Ford, Vauxhall ir Land Rover markės, kurie yra gaminami Didžiojoje Britanijoje, tačiau pasitaiko BMW bei Volvo automobilių.

Vokietija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Vokietijoje yra dažniausiai naudojami vokiečių gamybos automobiliai tokie kaip Mercedes-Benz, Opel, Audi, Volkswagen ir BMW. Taip pat naudojami galingi Porsche automobiliai, kurie skirti patruliavimui greitkeliuose.

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Amerikoje

Azijoje ir Okeanijoje

Europoje