Pečo patriarchatas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kosovo viduramžių paminklai: Visoki Dečanai, Pečo patriarchatas, Levišo Mergelės cerkvė, Gračanicos vienuolynas
Pasaulio paveldo sąrašas

Vieta Kosovo vėliava Kosovas
Tipas Mišrus
Kriterijus ii, iii, iv
Pasaulio paveldo emblema Nuoroda (angl.) (pranc.): 724
Regionas** Europa ir Šiaurės Amerika
Įrašymo istorija
Įrašas 2004  (28-oji sesija)
Pečo patriarchatas šalies/regiono žemėlapyje
Vikiteka: Pečo patriarchatas
* Pavadinimas, koks nurodytas UNESCO sąraše.
** Regionas pagal UNESCO skirstymą.

Pečo patriarchatas (serb. Пећка патријаршија; alb. Patrikana e Pejës) – serbų ortodoksų bažnyčia, esanti netoli Pečo, Kosove. Bažnyčių kompleksas yra Serbijos arkivyskupų ir patriarchatų dvasinis centras bei mauzoliejus.

1947 m. buvo paskelbtas ypač svarbiu kultūros paminklu. Kartu su Visoki Dečanų vienuolynu, 2006 m. liepos 13 d. įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.[1]

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tiksli statybų data nėra žinoma. Manoma, kad tuo metu kai šventasis Sava buvo gyvas, sklypas ant kurio pastatyta bažnyčia, tapo Žicos vienuolyno nuosavybė, vėliau Serbijos arkivyskupo sostas.

Arkivyskupas Arsenijus I 1266 m. pastatė šv. Apaštalų bažnyčia. 1250 m. bažnyčia buvo dekoruota. Apie 1320 m. Arkivyskupas Nikodimas I pastatė šv. Demetrijaus bažnyčią. Maždaug po dešimtmečio (1330 m.) arkivyskupas Danilas II pastatė trečią Švenčiausios Mergelės Hodegetrijos bažnyčią. Taip pat pastatė ir mažą šv. Mikalojaus bažnyčią. Prie visų trijų bažnyčių pastatė narteksą, priestatą prieš įėjimą į bažnyčias. Priešais narteksą pastatė bokštą. Arkivyskupo Joanakio II laikais, apie 1345 m., lig tol be apdailos buvusi šv. Demetrijaus bažnyčia buvo išpuošta freskomis. Imperatorius Dušanas Galingasis (valdęs 1331–1355 m.) suteikė arkivyskupijai Pečo patriarchalinį statusą.[2]

XIV a. nedidelis pakeitimas buvo padarytas šv. Apaštalų bažnyčiai. Nuo XIII iki XV a. ir XVII a. Serbijos patriarchatai ir arkivyskupai buvo laidojami Pečo patriarchato bažnyčiose.

Restauracija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Komplekso restauracijos darbai trūko nuo 2006 m. birželio iki lapkričio mėnesio. Pagrindinis tikslas buvo apsaugoti kompleksą nuo erozijos, taip pat pataisyti vidines sienas bei eksterjero vaizdą. Darbų eigoje šiaurinėje šv. Demetrijaus bažnyčios fasado dalyje buvo rastos dvi nežinomios freskos.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]