Gračanicos vienuolynas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kosovo viduramžių paminklai: Visoki Dečanai, Pečo patriarchatas, Levišo Mergelės cerkvė, Gračanicos vienuolynas
Pasaulio paveldo sąrašas

Vieta Kosovo vėliava Kosovas
Tipas Mišrus
Kriterijus ii, iii, iv
Pasaulio paveldo emblema Nuoroda (angl.) (pranc.): 724
Regionas** Europa ir Šiaurės Amerika
Įrašymo istorija
Įrašas 2004  (28-oji sesija)
Gračanicos vienuolynas šalies/regiono žemėlapyje
Vikiteka: Gračanicos vienuolynas
* Pavadinimas, koks nurodytas UNESCO sąraše.
** Regionas pagal UNESCO skirstymą.

Gračanicos vienuolynas (serb. Манастир Грачаница) – serbų ortodoksų vienuolynas, esantis Gračanicoje, Kosove. Pastatytas 1321 m. serbų karaliaus Stefano Urošo II Milutino. 1990 m. buvo paskelbtas ypač svarbiu kultūros paminklu. Saugomas Serbijos Respublikos. 2006 m. liepos 13 d. įtrauktas į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą.[1]

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gračanicos vienuolynas pastatytas ant XIII a. Švenčiausiosios Mergelės bažnyčios, kuri buvo pastatyta ant VI a. krikščioniškos trijų navų bazilikos griuvėsių, griuvėsių. Ant pietinės koplyčios sienos yra užrašyti karaliaus įstatai: Matydamas Gračanicos Švenčiausiosios Mergelės bažnyčios griuvėsius pastačiau nuo pamatų, dažiau ir dailinau iš vidaus ir iš išorės. Iš kelių buvusių pastatų tik bažnytinis pastatas yra išlikęs. Keliais dešimtmečiais vėliau šalia vienuolyno buvo pastatyti narteksas ir bokštas kaip apsauga vakarinio fasado freskoms. Tarp 1379 m. ir 1383 m. narteksas kelis kartus buvo pažeistas turkų. Bokštas buvo sudegintas; gaisras sunaikino daugybę rankraščių bei kitus vertingus daiktus. Narteksas buvo rekonstruotas 1383 m. Kosovo mūšio metu vienuolynas buvo apgriautas.

Valdant Osmanų imperijai, Gračanica tapo svarbiu kultūros centru.

Po 1999 m. Kosovo karo Raškos ir Prizreno vyskupas Artemijus perkėlė savo sostą į Gračanicos vienuolyną. Nuo tada vienuolynas tapo tautiniu ir politiniu Kosovo serbų centru.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]