Šv. Mikalojus

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Bullet purple.png
Bullet purple.png
Šventasis Mikalojus
Russian icon Instaplanet Saint Nicholas.JPG
Šventasis Mikalojus su šventaisiais. Rusų ikona.
Gimė: 270 m.
Likija
Mirė: 347 m. gruodžio 6 d.
Likija
Veikla: krikščionių šventasis
Commons-logo.svg Vikiteka: Šv. MikalojusVikiteka

Šventasis Mikalojus (gr. Άγιος Νικόλαος, 270 m. – 347 m. gruodžio 6 d.) yra katalikų ir stačiatikių gerbiamas šventasis. Galėjo būti vienas iš Kalėdų Senelio prototipų.

Gyvenimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Manoma, kad Šv. Mikalojus gimė graikų kolonijoje Pataroje Likijos provincijoje, dabartinės Turkijos teritorijoje. Pasak tradicijos, Mikalojaus tėvai, kilmingi ir pasiturintys krikščionys, sūnų išauklėjo pagal krikščioniškas dorybes bei supažindino jį su Šventuoju Raštu. Jiems anksti mirus, visas turtas atiteko Mikalojui, o šis nusprendė skirti jį nuskriaustiesiems.[1]

Mirus Miros miesto vyskupui, Šv. Mikalojus buvo išrinktas į jo vietą. Buvo palaidotas Šv. Mikalojaus bažnyčioje Miros mieste. Vadinamas Šv. Mikalojus iš Miros. 1087 m. jo palaikai buvo pagrobti, nugabenti į Barį ir iki šiol saugomi ten, Šv. Mikalojaus bazilikoje. Dėl šios priežasties Šv. Mikalojus dar vadinamas ir Bario Mikalojumi (šventuoju Mikalojumi iš Bario). Demrės mieste saugomas sarkofagas, kuriame buvo palaidotas šventasis.

Globėjas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šv. Mikalojaus diena švenčiama gruodžio 6-ąją. Kadangi daug stebuklų yra siejama su Šv. Mikalojumi, jis dažnai vadinamas Mikalojumi Stebukladariu.

Šv. Mikalojus yra jūreivių, prekiautojų, lankininkų ir vaikų globėjas, o Graikijoje, Belgijoje, Rumunijoje, Bulgarijoje, Gruzijoje, Rusijoje, Makedonijoje, Slovakijoje, Serbijoje ir Juodkalnijoje studentų globėjas. Šv. Mikalojus taip pat yra Kauno, Barankilijos, Bario, Amsterdamo, Beit Džalos, Sigievio ir Liverpulio miestų globėjas. Šv. Mikalojus buvo variagų sargybinių, saugojusių šventojo palaikus, globėjas.

Taip pat skaitykite[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. „Šv. Mikalojus iš Miros“.