Paprastasis raudonėlis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Origanum vulgare
Paprastasis raudonėlis (Origanum vulgare)
Paprastasis raudonėlis (Origanum vulgare)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Augalai
( Plantae)
Skyrius: Magnolijūnai
( Magnoliophyta)
Klasė: Magnolijainiai
( Magnoliopsida)
Poklasis: Notreliažiedžiai
( Lamiidae)
Šeima: Notreliniai
( Lamiaceae)
Gentis: Raudonėlis
( Origanum)
Rūšis: Paprastasis raudonėlis
( Origanum vulgare)

Paprastasis raudonėlis (Origanum vulgare) – notrelinių (Lamiaceae) šeimos augalų rūšis, priklausanti raudonėlio (Origanum) genčiai.

Daugiametis, 30-80 cm aukščio žolinis augalas. Stiebas status, su 1-2 atšakomis prie pamato arba šakotas tik žiedyno srityje, beveik apvalus, iš priešingų pusių plaukuotas, dažnai rausvas. Lapai priešiniai, kotuoti, 2-5 cm ilgio, nusmailėjusia viršūne, skėtiškoje šluotelėje. Vainikėlis rausvai violetinis arba šviesiai purpurinis, rečiau baltas. Vaisius – 0,75-1,0 mm ilgio riešutėlis.

Žydi birželio – rugpjūčio mėn. Sėklos subręsta rugsėjo mėn. Dauginasi sėklomis ir šakniastiebiais. Auga saulėtuose šlaituose, krūmuose, retuose miškuose, sausose pievose.

Vaistams vartojama žolė, nupjauta žydėjimo pradžioje ir išdžiovinta. Žolėje yra 0,12-1,2 % eterinio aliejaus, kurio pagrindinę dalį sudaro fenoliai (iki 40 %), seskviterpenai (12,5 %), laisvi alkoholiai ir iki 5 % geraniolio acetatas, taip pat rauginių medžiagų, lapuose – 565, žiedynuose – 166, ir stiebuose – 58 mg% askorbino rūgšties. Paprastajame raudonėlyje yra flavonoido Apigenino pasižyminčio antivėžiniu veikimu. Sėklose yra iki 28 % greitai džiūstančio aliejaus.

Raudonėlis yra dekoratyvus, medingas ir prieskoninis augalas, tinka kaip arbatos pakaitalas. Vartojamas parfumerijoje, vyno – likerių gamyboje, liaudies medicinoje. Galima panaudoti ir dažymui, nes žolė dažo juoda bei tamsiai ruda spalva, žiedai dažo vilną oranžiškai raudona spalva.