Ossip Zadkine

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Osipas Cadkinas
O. Cadkinas 1914 m.
Gimė 1890 m. liepos 14 d.
Vitebskas, Rusijos imperija
Mirė 1967 m. lapkričio 25 d. (77 metai)
Paryžius, Prancūzija
Palaidotas (-a) Monparnaso kapinės
Tautybė Žydas
Veikla Skulptorius

Osipas Cadkinas (pranc. Ossip Zadkine, 1890 m. liepos 14 d. – 1967 m. lapkričio 25 d. ) – iš Baltarusijos žydų kilęs XX a. Prancūzijos avangardinis skulptorius ir tapytojas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Osipas Cadkinas gimė 1890 m. liepos 14 d. Vitebske žydų šeimoje, tuometinėje Rusijos imperijoje (dabar Baltarusija). Jo tėvas Efimas buvo klasikinių kalbų profesorius ir 1905 m. išsiuntė Osipą pas gimines į Angliją išmokti „anglų kalbos ir gerų manierų“. 1909 m. O. Cadkinas atvyko į Paryžių, kur trumpai mokėsi Aukštojoje dailės mokykloje. Greitu laiku susidraugavo su vietos iškiliais avangardiniais menininkais, tarp kurių Gijomas Apolineras, Pablas Pikasas, Aleksandras Archipenka, Konstantinas Brankušis, Žakas Lipšicas. O. Cadkinas aukštai vertino O. Rodeno realistinę skulptūrą, tačiau apie 1917 m. jo kūrybos stilius tapo labiausiai įtakotas kubizmo. Skirtingai nuo intelektualių P. Pikaso ir Ž. Brako kūrinių, O. Cadkinas kubistines formas naudojo išreikšti dramatiškumui ir ekspresyvumui.

1915 m. O. Cadkinas įstojo į Prancūzijos armiją, dalyvavo Pirmajame pasauliniame kare ir buvo apnuodytas fronte. 1921 m. O. Cadkinas priėmė Prancūzijos pilietybę. Tarpukariu dirbo Paryžiuje ir pasitraukė nuo vokiečių okupacijos Antrojo pasaulinio karo metu į JAV, kur Niujorke dėstė Studentų meno lygoje. 1944 m. O. Cadkinas grįžo į Paryžių. Jo kūryba buvo labiau būdingas melodramatiškumas, tačiau 1953 m. Roterdamo miestui sukurta skulptūra „Sunaikintas miestas“ (arba „Sugriautas miestas“) pasižymėjo figūros galingumu. Ši skulptūra buvo įkvėpta po karo matytų sugriauto Roterdamo vaizdų ir plačiai išgarsino skulptorių. Vėliau O. Cadkinas nestokojo viešų užsakymų. Jo skulptūrų yra Amsterdame, Jeruzalėje ir kitur. 1950 m. jis buvo apdovanotas Didžiuoju prizu už skulptūrą Venecijos bienalėje ir 1960 m. − Didžiuoju prizu iš Paryžiaus miesto. Osipas Cadkinas mirė 1967 m. lapkričio 25 d. Paryžiuje. Palaidotas Monparnaso kapinėse. O. Cadkino ateljė Paryžiuje įsteigtas jo vardo muziejus. Menininkas gyvenimo metu užsiėmė fotografija, yra sukūręs gobelenų.

Viešų skulptūrų pavyzdžiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kūrinių galerijos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]