No Code

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
No Code
No Code viršelis
Pearl Jam studijinis albumas
Išleistas 1996 m. rugpjūčio 27 d.
Įrašytas 1995 m. liepos 121996 m. gegužę
Žanras Alternatyvus rokas, post-grunge, eksperimentinis rokas, psichodelinis rokas
Trukmė 49:37
Įrašų kompanija Epic
Prodiuseris Brendan O'Brien, Pearl Jam
Apžvalgos
Pearl Jam chronologija
Vitalogy
(1994)
„No Code“
(1996)
Yield
(1998)

„No Code“ yra ketvirtasis amerikiečių alternatyvaus roko grupės „Pearl Jam“ albumas, išleistas 1996 m. rugpjūčio 27 d. Šiame albume skamba kitokia muzika, nei ankstesniuose grupės albumuose, jame gausu garažinio roko, worldbeat, psichodelinio ir eksperimentinio roko elementų.

Nors albumas debiutavo pirmojoje „Billboard 200“ topo vietoje, jis nepatiko didelei daliai grupės gerbėjų, todėl greitai krito žemyn. Šis albumas buvo pirmasis grupės albumas, netapęs keliskart platininiu, o šį pasiekimą gavęs tik kartą.

Įrašymas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ketvirto albumo įrašymo darbams grupė nusprendė ir toliau pasilikti su prodiuseriu Brendan O’Brien, su kuriuo įrašė ankstesnius albumus „Vs.“ ir „Vitalogy.“ „No Code“ buvo pirmasis albumas su būgnininku Jack Irons, prisijungusiu prie grupės baiginėjant įrašinėti „Vitalogy.“ Pasibaigus 1995 m. vasaros turui po JAV, grupė liepos mėnesį pradėjo naujo albumo įrašymo darbus Čikagoje. Ten darbai truko savaitę. Po keleto koncertų, grupė vėl savaitę įrašinėjo Naujajame Orleane, kur įrašė dainą „Off He Goes.“ Likusi albumo dalis buvo įrašyta Sietle, grupės gitaristui Stone Gossard priklausančioje studijoje. Albumo suvedimo darbai buvo atlikti Atlantoje.

Įrašinėjimo darbai prasidėjo įvairiais nesutarimais ir įtampa. Bosistui Jeff Ament nebuvo pranešta, jog bus įrašinėjama, kol neliko vos trys dienos ir grupė net teigė, jog jis per daug neprisidėjo prie paties albumo kūrimo. Vienu metu jis net paliko įrašų studiją darbų metu ir svarstė palikti grupę, kadangi vokalistas Eddie Vedder buvo perėmęs visą kūrybinį procesą. Naujai atėjęs būgnininkas Jack Irons teigė, jog ši nesantaika tarp grupės narių buvo suprantama, kadangi tuo metu grupė dar ir koncertuodavo, kas labai visus išvargindavo.

Gitaristas Mike McCready teigė, jog dauguma dainų buvo sukurtos visiems kartu improvizuojant ir kad albumas išėjo kiek skubotas. Prieš darbų pabaigą, santykiai tarp grupės narių pagerėjo ir grupė už tai buvo dėkinga būgnininkui Irons, kuris suvienijo visus vieningam darbui.

Dainos, nepatekusios į albumą[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Keletas dainų nepateko į albumą. Dvi iš jų vėliau buvo išleistos kartu su singlais – „Black, Red, Yellow„“ („Hail, Hail“ single) ir „Dead Man“ („Off He Goes“ single). Abi dainos vėliau buvo įtrauktos į 2003 m. išleistą retų dainų rinkinį „Lost Dogs.“ Rinkinyje pasirodė ir daugiau dainų, įrašytų kartu su albumu – „Leaving Here,“ „Gremmie Out of Control,“ „All Night“ bei „Don’t Gimme No Lip.“ Daina „Olympic Platinum,“ kurią parašė albumo suvedinėtojas Nick DiDia, buvo išleista 1996 m. grupės fanų klubo Kalėdiniame single.

Muzika ir žodžiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nors „Vitalogy“ jau buvo atsisakyta grupės pirmuosiuose albumuose įprasto skambesio, šiame albume buvo apskritai atsisakyta grupei įprasto stiliaus. Dainos buvo labiau eksperimentinės, primenančios garažinio roko stilių. Dainose išsiskyrė subtili harmonija (daina „Off He Goes“), rytų šalių įtaka „Who You Are.“ Dainoje „I’m Open“ apskritai nėra muzikos, o tekstas yra skaitomas. Dainose „Who You Are“ ir „In My Tree“ būgnininkas Irons pritaikė būgnų garsą, primenantį laukinių genčių apeigas.

Dainose kalbama apie dvasiškumą, brendimą, savęs pažinimą. Tuo metu grupės nariai įžengė į ketvirtą dešimtį, todėl nekeista, jog dainos būtent apie tai. Dainoje „Hail, Hail“ kalbama apie dviejų žmonių santykius, kurie griūna. Vedder parašė dainą „Off He Goes“ apie tai, koks jis gali būti prastas draugas. „Lukin“ – apie persekiotoją, kuris persekiojo Vedder. Dainą „Around the Bend“ Vedder parašė kaip lopšinę, kurią Irons galėtų dainuoti savo sūnui. Daina „Mankind“ buvo pirmoji grupės istorijoje, kuriai žodžius parašė kitas narys, o ne Vedder. Dainą parašęs Stone Gossard taip pat ir įdainavo.

Turas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1996 m. rudenį grupė koncertavo Šiaurės Amerikoje ir Europoje, reklamuodama albumą. JAV koncertuojama buvo rytinėje pakrantėje. Kaip ir „Vitalogy“ turo metu, grupė JAV koncertavo nedaug, kadangi atsisakė groti arenose, bendradarbiaujančiose su „Ticketmaster“ bilietų platintojų kompanija. 1996 m. lapkričio 3 d. vykęs koncertas Berlyne buvo tiesiogiai transliuojamas per radiją daugybėje pasaulio šalių.

2014 m. spalio 17 d. grupė, koncerto Molinėje Ilinojaus valstijoje JAV, albumo „Lightning Bolt“ turo metu, sugrojo visą albumą eilės tvarka.

Išleidimas ir pardavimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Per pirmąją savaitę buvo parduota 366 500 albumo kopijų. Taip albumas užėmė pirmąją „Billboard 200“ topo vietą. Tačiau buvo prognozuota, jog bus parduota maždaug 535 000 kopijų. Albumas pardavė žymiai mažiau kopijų, nei ankstesnieji grupės leidiniai. Pirmoje vietoje jis išbuvo dvi savaites ir buvo paskutinis grupės albumas, debiutavęs pirmoje vietoje iki 2009 m. išleisto „Backspacer.“ Albumas tapo platininiu JAV. Tai buvo pirmasis grupės albumas, netapęs multiplatininiu. 2013 m. vien JAV buvo parduota 1,75 milijonų albumo kopijų.

Buvo išleisti trys singlai. „Who You Are“ pasiekė 31 vietą „Billboard Hot 100“ tope, taip pat pirmąją „Modern Rock“ ir penktąją „Mainstream Rock.“ Kiti du singlai – „Hail, Hail“ ir „Off He Goes“ nepapuolė į „Hot 100,“ tačiau pateko į kitus topus. Į topus pateko ir daina „Red Mosquito,“ neišleista kaip singlas.

Dainų sąrašas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Visų dainų autorius Eddie Vedder, išskyrus, kur pažymėta. 

Nr. PavadinimasŽodžiaiMuzika Trukmė
1. „Sometimes“   Vedder 2:40
2. Hail, Hail“   Stone Gossard, Jeff Ament, Mike McCready 3:41
3. Who You Are“   Gossard, Jack Irons 3:50
4. „In My Tree“   Gossard, Irons, Vedder 3:59
5. „Smile“   Ament 3:52
6. Off He Goes“   Vedder 6:02
7. „Habit“   Vedder 3:35
8. „Red Mosquito“   Ament, Gossard, Irons, McCready, Vedder 4:03
9. „Lukin“   Vedder 1:02
10. „Present Tense“   McCready 5:46
11. „Mankind“  GossardGossard 3:28
12. „I'm Open“   Irons, Vedder 2:57
13. „Around the Bend“   Vedder 4:35
49:37

Kūrybinė grupė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pearl Jam

Leidybinė grupė
  • Barry Ament, Chris McGann – fotografijos, dizainas
  • Matt Bayles, Caram Costanzo, Jeff Lane – suvedimas
  • Dr. Paul J. Bubak, A. Fields – fotografijos
  • Nick DiDia – suvedimas, įrašymas
  • Bob Ludwig – garso dizainas
  • Lancer Mercer – fotografijos
  • Brendan O’Brien – prodiusavimas, suvedimas, pianinas
  • Pearl Jam – prodiusavimas

Topai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Topas (1996) Aukščiausia
pozicija
Australija 1
Austrija 3
Belgija (Valonija) 5
Belgija (Flandrija) 6
Kanada 1
Danija 1
Olandija 5
Suomija 4
Prancūzija 28
Vokietija 6
Vengrija 17
Airija 3
Italija 4
Japonija 16
Naujoji Zelandija 1
Norvegija 3
Portugalija 1
Ispanija 11
Švedija 1
Šveicarija 13
Jungtinė Karalystė 3
JAV Billboard 200 1


Singlai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Metai Singlas Aukščiausia topo vieta
JAV JAV Main JAV Mod AUS CAN FIN IRE NLD NOR NZ SWE UK
1996 Who You Are" 31 5 1 5 4 2 19 47 7 17 26 18
Hail, Hail 9 9 31
„Red Mosquito“ 37
Off He Goes 34 31 46 36
"—" žymi, jog singlas nepateko į tą topą.