Naujosios Zelandijos herbas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Naujosios Zelandijos herbas

Naujosios Zelandijos herbas – oficialus Naujosios Zelandijos simbolis. Pradinį herbą 1911 m. rugpjūčio 26 d. patvirtino karalius Džordžas V, o dabartinę herbo versiją 1956 m. – karalienė Elžbieta II.

Istorija ir dizainas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Iki 1911 m. Naujoji Zelandija naudojo tokį pat herbą kaip ir Jungtinė Karalystė. Nuo patvirtinimo dienos 1911 m. herbas pasikeitė (nežymiai) tik vieną kartą, 1956 m. Nuo 1911 m. skydas herbe nepakito: skydas padalintas į keturias dalis, su balta juosta per vidurį. Pirmame skydo ketvirtyje – keturios žvaigždės, simbolizuojančios Pietų Kryžiaus žvaigždyną, kurios yra ir nacionalinėje vėliavoje, tik kitokiomis proporcijomis. Antrame ketvirtyje pavaizduota auksinė avis, simbolizuojantis šalies gyvulininkystę. Trečiame ketvirtyje – kviečių pėdas, simbolizuojantis žemės ūkį. Ketvirtame – du kūjai, simbolizuojantys kasybą ir pramonę. Baltoje juostoje pavaizduoti trys laivai, simbolizuojantys jūros mainų svarbą ir imigrantišką Naujosios Zelandijos gyventojų prigimtį.

Iki 1956 m. skydas buvo identiškas, tačiau aplinka kitokia. Virš skydo buvo vaizduojama pusė liūto, laikančio Jungtinės Karalystės valstybės vėliavą, o po skydu rankraštis su užrašyta to meto šalies moto 'Onward' (pirmyn).

Žmonės laikantys skydą irgi buvo šiek tiek kitokie. Moteris kairėje turėjo rusvus plaukus, be tom tiek moteris, tiek karys stovėjo atsukę veidus, o dabar jie žiūri link skydo. Manoma, kad moters modeliu galėjo būti Velingtono aukštuomenės atstovė Alice Spragg. Māori kario modelis nežinomas.

Dabar skydą remia moteris šviesiais plaukais, laikanti Naujosios Zelandijos vėliavą, ir Māori karys, laikantis Māori lazdą. Skydo viršuje padėta šv. Edvardo karūna, o po apačia – du sidabrinai paparčių lapai su rankraščiu, ant kurio anglų kalba užrašyti žodžiai – Naujoji Zelandija