Naujoji pinakoteka (Miunchenas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Naujosios pinakotekos įėjimas

Naujoji pinakoteka (vok. Neue Pinakothek) yra meno muziejus, įsikūręs Miuncheno centrinėje dalyje esančiame muziejų komplekse Kunstareal. Muziejus orientuotas į XVII a. ir XIX a. Europos dailininkų kūrybą.

Naujojoje pinakotekoje eksponuojami impresionistų, postimpresionistų, romantikų ir kai kurių modernistų darbai. Yra pasaulyje garsių meistrų kaip Vincentas van Gogas, Klodas Monė, Kasparas Davidas Frydrichas, Ogiustas Rodenas kūrinių.

Pastato istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Muziejus buvo įkurtas 1853 m. karaliaus Liudviko I Bavariečio. Pastatas pastatytas priešais Senąją pinakoteką, suplanuotas architektų Friedrich von Gärtner ir August von Voit. Tačiau muziejus buvo subombarduotas Antrojo pasaulinio karo metu. Pastato griuvėsiai buvo nuvalyti 1949 m. Muziejus atkurtas 1981 m. architekto Alexander Freiherr von Branca pastatytame moderniame pastate.

Muziejaus vaizdai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kolekcijos istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kolekcijos pradžia siejama su karaliaus Liudviku I Bavariečiu, kuris nuo pat karūnavimo 1809 m. pradėjo kolekcionuoti amžininkų dailininkų paveikslus. Kolekcijai pakankamai padidėjus ji buvo atskirta nuo senųjų meistrų kolekcijos Senojoje pinakotekoje ir įkurdinta Naujojoje pinakotekoje. Žymų indėlį į kolekcijos praplėtimą įnešė jos direktorius Hugo von Tschudi (1851-1911) nupirkęs 44 impresionistų ir postimpresionistų darbus. Tačiau, kadangi valstybines lėšas buvo uždrausta naudoti meno kūrinių pirkimui, tik vėliau oficialiai šie darbai buvo „nupirkti“ iš privačiai suaukotų lėšų. 1915 m. naujoji pinakoteka perėjo į valstybės rankas.

1939 m. fašistinės Vokietijos valdžia pardavė vieną kolekcijos Van Gogo autoportretą kaip meno degeneracijos pavyzdį. Šiuo metu kolekcija yra platesnės Valstybinės Bavarijos Paveikslų Kolekcijos dalis.

Dailės galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Keletas iš žymiausių ekspozicijos darbų:

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]