Narmeras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Narmeras

Narmeras (Menes, valdė 30803040 m. pr. m. e. [1]) – Egipto faraonas, valdęs 32 amžiuje pr. m. e. Serketo įpėdinis, pirmosios dinastijos įkūrėjas.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Faraono vardai
G5
Narmername.pngSrxtail2.svg
Nar-Mer (nar-mr)
„Įniršęs šamas“

Garsiojoje Narmero paletėje, rastoje 1898 Hierakonpolyje, vaizduojamas Narmeras šalia Aukštutinio ir Žemutinio Egipto emblemos. Šios paletės dėka iškyla teorija, kad Aukštutinį ir Žemutinį Egiptą suvienijo Narmeras, o ne Menis. Pagal kitą teoriją manoma, kad Egiptą suvienijo prieš Narmeną valdęs faraonas Serketas. Yra manančių, kad Narmenas tik pradėjo Egipto suvienijimą, o Menis užbaigė. Tačiau tradiciškai Egipto suvienijimas yra priskiriamas Meniui. Narmero vardo reikšmė hieroglifais yra įpykęs šamas.

Jo žmona Neithotepė A buvo šiaurinio Egipto princesė. Pagal įrašus Hor-Ahos (Menio), Narmero įpėdinio, kapavietėje ji buvo Hor-Ahos žmona arba motina.

Narmero kapavietė yra sudaryta iš dviejų salių (B17 ir B18), kurios rastos Umm el-Qa’ab Abydoso regione.

Narmero paletės abi pusės

Kaip teigia Manetonas bei kiti antikos rašytojai, o jiems antrina kai kurie išlikę faraonų sąrašai, pirmasis Aukštutinį ir Žemutinį Egiptą suvienijo Menis . Tačiau šio vardo kol kas nepatvirtino tų laikų dokumentai, nors dviem atvejais galima būtų jį sieti arba su I dinastijos antruoju karaliumi Aha , arba su jo pirmtaku. Panašu, jog šis pirmtakas buvo Horas Narmeras , tačiau tai nėra įrodyta. Kai kurie mokslininkai Narmerą tapatina su Meniu , o kiti pastarąjį laiko Aha arba Skorpiono ir Narmero samplaika. Kad ir kaip būtų, tačiau Narmeras buvo pirmas „istorinis“ karalius, pasistatydinęs sau kapą Abide , nors kelios kartos ankstesnių monarchų statėsi kapavietes visai netoli jo pasirinktos vietos. Šis kapas atrastas tiktai paskutiniame XX a. dešimtmetyje.

Istorikų nurodomos šio faraono valdymo datos (Ancient Egypt history & chronology[1], N. Grimal[2]) išdėstytos laiko juostoje:

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. 1,0 1,1 (angl.) Ancient Egypt history & chronology. Ist Dynasty 3080 - 2860.
  2. N. Grimal "A History of Ancient Egypt", New York, 1997

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]