Pereiti prie turinio

Semerkhetas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Semerkheto stela

Semerkhetas – septintasis pirmosios Egipto dinastijos faraonas. Manoma, kad valdė 9 metus. Jo pirmtakas buvo Anedžibas. Apie Semerkhetą mažai žinoma, daugiausia sužinota iš kelių artefaktų. Tikriausiai palaidotas Um el Kaabo (Umm el-Qa’ab) karališkame nekropolyje, kape „u“ Abydose.

Faraono vardai
G5
S29 U23
F32
Semerchet (smrẖt)
„Dievybių palydovas“
G16
A21A
Iri(?) (jrj)

Manetonas Semempses
Eratostenas Sempsos

Semerkhetas paminėtas Palermo akmens įrašuose ir Manetono, kuris jį vadino vardu Semempsesas, kas galbūt išvesta iš kito karaliaus vardo − Semenptahas. Tai, kad ant rastų indų Semerkheto vardas užrašytas virš nutrintų pirmtako Anedžibo vardų, gali nurodyti, kad karalius bandė įtvirtinti savo teisę į sostą, kuri tikriausiai nebuvo labai tvirta. Semerkheto kapas yra didesnis už Anedžibo, kas galbūt irgi buvo padaryta sąmoningai. Semerkhetas tikriausiai buvo trumpiausiai valdęs pirmosios dinastijos valdovas. Palermo akmens Kairo fragmentuose paminėti aštuoni su pusę jo valdymo metų. Deja, įrašai mini tik ceremoninius karaliaus veiksmus ir jokios reikšmingos informacijos apie jo valdymą nepateikta. Iš jo valdymo nežinomi valdininkų kapai Sakaroje, kas tikriausiai nurodo, kad visi jie pergyveno trumpai valdžiusį karalių. Semerkheto kapo palydoviniai kapai yra labai arti, kas gali rodyti, kad juose karaliaus tarnai ir galbūt haremo moterys buvo palaidoti (paaukoti) tuo pat metu kaip karalius, nes tikriausiai buvo uždengti viena struktūra. Vienintelis reikšmingas radinys iš Semerkheto valdymo laikų yra viena iš dviejų juodo granito stelų, stovėjusi prieš jo kapą, kurią 1899 m. rado Émile Amélineau.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Toby A.H. Wilkinson. Early Dynastic Egypt. Routledge, 2002, p. 66
  • Ian Shaw, Paul Nicholson. The British Museum Dictionary of Ancient Egypt. The American University in Cairo Press., 2002, p. 257