Kaa

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kaa
Kaa kapo stela
Pirmoji Egipto dinastija
Egipto faraonas
Valdė apie 2890 m. pr. m. e.
Pirmtakas Semerkhetas
Įpėdinis Hotepsechemvis
Vikiteka Kaa

Kaa – paskutinis pirmosios Egipto dinastijos faraonas. Palaidotas Abydose, turėjo didelį kapą. Pagal Manetoną, Kaa valdė 26 metus.

Faraono vardai
G5
X7
a
Kaa (qAa)
„Dievybių palydovas“
<
X7bV28
>
Kabeh (qAbh)
Manetonas Bieneches/Oubienthis

Kaa kapą Um el Kaabo nekropolyje Abydose apie 1900 m. kasinėjo Émile Amélineau ir Flindersas Pytris, 1991−1992 m. kasinėjimus pakartojo Werner Kaiser ir Günter Dreyer. Kapo rytinėje pusėje rastos dvi tradicinės kapo žymėjimo stelos. Kapo tyrimai parodė, kad kapas statytas keliais etapais. Jame rasti objektai su pirmojo antrosios dinastijos karaliaus Hetepsechemvio užrašytu vardu, kas gali rodyti, kad nebuvo ženklios atskirties tarp pirmosios ir antrosios dinastijų valdymų.

Sakaroje keturios mastabos priskiriamos Kaa valdymo laikotarpiui, tarp jų labai didelės Nr. 3500 ir 3505. Dviejų valdininkų, Merkos ir Sabefo, stelų įrašai rodo sudėtingėjantį egiptietiškų hieroglifų naudojimą. Iš Sakaroje rasto antrosios Sed šventės paminėjimo galima spėti, kad Kaa valdė ilgai. Įrašai su karaliaus vardu rasti toli Egipto pietuose, Elkabe. Rasti keli radiniai su prie Kaa būdingų užrašų prirašytais Ba ir Sneferkos vardais, kas gali nurodyti, kad tai buvo jo sosto uzurpatoriai po Kaa mirties. Vėlesniuose karalių sąrašuose jie neminimi ir galėjo būti paties Kaa prisiimti vardai ar nauji titulai.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Toby A.H. Wilkinson. Early Dynastic Egypt. Routledge, 2002, p. 68
  • Ian Shaw, Paul Nicholson. The British Museum Dictionary of Ancient Egypt. The American University in Cairo Press., 2002, p. 236