Anedžibas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Molinis fragmentas su Anedžibo vardo įspaudu

Anedžibas – šeštasis pirmosios Egipto dinastijos faraonas. Vardas reiškia „saugi yra jo širdis“. Biografija miglota, nors žinoma, kad valdė netrumpai.

Faraono vardai
G5
V27
F34
Andedž-Ib (aḏnd-jb)
„Drąsi širdis“
G16
U6N42
p
Mer-Bia-Pe (mr-bjA-p)

Manetonas Miebidos / Niebais

Anedžibas valdė po Deno, kas patvirtinama rastais antspaudais ir Kaa antspaudu su karalių sąrašu. Kiek jis valdė, nežinoma, tačiau netrumpai − rasti užrašai ant indų su nuorodomis į Sed šventę, kuri švenčiama 30-aisiais faraono valdymo metais.

Manoma, kad Anedžibas buvo palaidotas Um el Kaabo (Umm el-Qa’ab) nekropolyje Abydose šalia kitų pirmosios dinastijos karalių. Palyginus su gretimais kapais, šis kapas yra mažesnis ir blogesnės kokybės su iš dalies išlikusiomis medinėmis grindimis. Sakaroje rastas kapas Nr. 3038, kuris buvo skirtas Anedžibo pareigūnui Nebitkai. Jame (mastaboje) rasta plaušaplyčių laiptuota struktūra, panaši į piramidę, kuri galbūt galėjo pasitarnauti vienu iš prototipų pirmajai laiptuotajai piramidei. Ant kai kurių indų, rastų Abydose, Anedžibo vardas buvo nutrintas ir ant viršaus užrašytas įpėdinio Semerkheto vardas, kas galbūt nurodo buvusią nesantaiką Anedžibo valdymo pabaigoje. Anedžibas yra anksčiausias žinomas karalius, pradėjęs naudoti Nebti karališkojo vardo formą. Kai kurių indų piešiniuose Anedžibas pavaizduotas tarsi statula, kas gali nurodyti, kad tokių buvo iškalta jo valdymo metu, tačiau nei viena nėra rasta. Be Sakaros ir Abydoso, Anedžibo vardo įrašų rasta Heluane.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  • Toby A.H. Wilkinson. Early Dynastic Egypt. Routledge, 2002, p. 65
  • Ian Shaw, Paul Nicholson. The British Museum Dictionary of Ancient Egypt. The American University in Cairo Press., 2002, p. 33