Pereiti prie turinio

Džeras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Džero kapo stela

Džeras – trečiasis pirmosios Egipto dinastijos faraonas. Manetonas jį vadina Atočiu ar Atoti. Valdė apie 3000 m. pr. m. e.

Faraono vardai
G5
M37
Džer (ḏr)
„Gynėjas“
<
M17U33t
Z4
>
Iteti (jttj)
Manetonas Atoti

Beveik nieko nėra žinoma apie Džero gyvenimą. Pagal Manetoną, jis valdė 57 metus. Palermo akmens fragmentuose Kaire paminėti devintieji jo valdymo metai. Sečio I šventyklos Abydose karalių sąraše jis tikriausiai vadinamas vardu Iti. Manoma, kad kovojo kelete mūšių prieš libiečius Nilo deltoje.

Kaip ir jo pirmtakas Aha, Džeras, manoma, buvo palaidotas Abydose, Um el Kaabo nekropolyje. Jo kapas buvo iš kelių kambarių, kurie buvo skirti atskirai sudėti objektus pomirtiniam gyvenimui. Kape rasta į lininį audinį susukta ranka su aukso papuošimais ir brangakmeniais, kurios nerado kapų plėšikai. Ranka buvo pergabenta į Kairo muziejų ir išardyta − papuošalai palikti, o pati ranka išmesta ir nežinoma, ar ji priklausė Džero mumijai. Šalia kapo buvo įrengta daug palydovinių kapų jo tarnams ir haremo moterims. Netoli jo kapo rastas, kaip spėjama, jo žmonos Merneitės, Deno motinos, kapas. Iš Džero kape rastos kaulo plokštelės įrašų tikėtina, kad karalius lankėsi Buto ir Saise, tikriausiai tam, kad pagarbinti vietos dievybes. Kape rasta objektų, kurie liudija apie prekybą su Sirija ar Palestina.

Nuo Viduriniosios karalystės pradžios Džero kapas Abydose buvo egiptiečių sutapatintas su vietos dievybės Ozyrio kapu. Kapą XIX a. pb. atidaręs Émile Amélineau rado Ozyrio statulą ant laidojimo sofos.

Džero gyvenimo įrodymai:

  • Kapas Um el Kaabe ( Umm el-Qa’ab) Abydose;
  • Antspaudai kapuose 2185 ir 3471 Sakaroje;
  • Įrašai kapuose 3503, 3506 ir 3035 Sakaroje.
  • Toby A.H. Wilkinson. Early Dynastic Egypt. Routledge, 2002, p. 60
  • Ian Shaw, Paul Nicholson. The British Museum Dictionary of Ancient Egypt. The American University in Cairo Press., 2002, p. 86