Musulmonų naujieji metai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Laimingų Naujųjų Metų!“ – skelbiama musulmoniškų naujųjų 1431 m. sveikinimo įraše keliomis Rytų kalbomis.

Musulmonų naujieji metai arba Hidžros diena (arab. رأس السنة الهجرية, Ras as-Sanah al-Hijriyah) pažymi naujuosius metus pagal musulmonų kalendorių. Tai diena, nuo kurios pradedama skaičiuoti metų pradžia.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Hidžra (arab. persikraustymas) – pirmoji musulmonų naujųjų metų diena, prasidedanti muharamo (pirmojo musulmonų kalendoriaus mėnesio) dieną. Ji žymi Hidžrą[1] 622 m. e. m., kada pranašas Mahometas patraukė iš Mekos į Mediną, kur įkūrė pirmąją musulmonų valstybę. Musulmonų kalendorius skaičiuoja datas nuo Hidžros, todėl naudoja priesagą „A.H.“ (After Hijra – „po Hidžros“).

Kalendorių skirtumai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Naujų metų pagal persų kalendorių šventimas Niujorke.

Kadangi musulmonų metai yra 11–12 dienų trumpesni, nei įprasti Grigaliaus metai, jie kiekvienais metais prasideda skirtingomis Grigaliaus kalendoriaus dienomis. Daugelis musulmonų organizacijų naujo mėnesio ir naujų metų dienas linkusios nusistatyti pagal vietos Mėnulio padėtį. Tačiau dauguma Islamo institucijų ir šalių, įskaitant Saudo Arabiją, musulmonų kalendoriaus datas nusistato pagal astronominius paskaičiavimus.

Musulmonų ir Grigaliaus kalendoriaus naujųjų metų datos[2]
Musulmonų metai Grigaliaus metai
1438 AH 2016 m. spalio 2 d.
1439 AH 2017 m. rugsėjo 21 d.
1440 AH 2018 m. rugsėjo 11 d.
1441 AH 2019 m. rugpjūčio 31 d.
1442 AH 2020 m. rugpjūčio 20 d.

Papročiai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Novrūzas – naujametinis laužas Kurdistane.

Nėra nustatytų taisyklių, kaip minėti naujų metų pradžią, nes muharamo pirmoji diena oficialiai musulmonų nėra švenčiama. Paprastai musulmonai juos sutinka šeimoje, prisimindami Hidžros prasmę, o naujųjų metų pradžią laiko tinkamu momentu nusibrėžti naujiems gyvenimo tikslams. Imamai savo pamoksluose primena apie didįjį tikėjimo brolių persikėlimą ir bendruomenės sukūrimą. Pirmosios 10 dienų laikomos palankiomis imtis visų gerų sumanymų, tarp jų ir tuoktis.[3] Kaip ir per ramadaną, per šį mėnesį dalijamos išmaldos vargšams ir aukojama mečetėms. Naujaisiais metais pažymima ir pranašo Mahometo anūko imamo Husayin ibn Ali mirtis su savo šeima ir mokiniais Kerbelos mūšyje 680 m. Tai įvyko muharamo mėnesio 10-tąją dieną. Šią datą gedulingai pažymi šiitų musulmonai. Savo ruožtu sunitai tiki, kad šią dieną mirė pirmasis kalifas Abu Bakr.

Persų kalendorius[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Pagrindinis straipsnis – Novrūzas.

Naujieji metai pagal persų kalendorių, kuris naudojamas Irane ir Afganistane, prasideda kovo 21 d., kai Saulė pasiekia Avino ženklą. Metų pradžia sutampa su astronominiu pavasario lygiadieniu ir švenčiama kasmet tarp kovo 20 ir 22 dienų. Tai pavasario atėjimo, gyvybės sugrįžimo šventė. Tikima, kad tuomet į Žemę nusileidžia angelai. Iraniečiai bei kitos tautos, savo istorija susietos su Senovės Persija, ir dabar paskutinį metų antradienį šokinėja per laužus, kurie simbolizuoja angelus, ir taip apsivalo nuo ligų.

Islamas ir krikščionys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Daugelyje islamo valstybių, kuriose dalį gyventojų sudaro ir krikščionys, per šimtmečius susiklostė savitas tolerancijos modelis, naujos tarpreliginio dialogo formos. Štai musulmoniškoje Malaizijoje per Kalėdas ir naujuosius metus parduotuvės pasipuošia girliandomis, po jas vaikštinėja Kalėdų Seneliai, o tarp daugumos musulmonų vis labiau plinta tradicija keistis kalėdinėmis dovanėlėmis.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]