Mockai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Mockai
[[Vaizdas:|270px]]

Mockai
Koordinatės 54°19′34″š. pl. 23°16′59″r. ilg. / 54.326°š. pl. 23.283°r. ilg. / 54.326; 23.283 (Mockai)Koordinatės: 54°19′34″š. pl. 23°16′59″r. ilg. / 54.326°š. pl. 23.283°r. ilg. / 54.326; 23.283 (Mockai)
Apskritis Marijampolės apskrities vėliava Marijampolės apskritis
Savivaldybė Kalvarijos savivaldybės vėliava Kalvarijos savivaldybė
Seniūnija Sangrūdos seniūnija
Gyventojų (2011) 211
Istoriniai pavadinimai lenk. Maćkowo[1]
Vietovardžio kirčiavimas
(4 kirčiuotė)[2]
Vardininkas: Mockaĩ
Kilmininkas: Mockų̃
Naudininkas: Mockáms
Galininkas: Mockùs
Įnagininkas: Mockaĩs
Vietininkas: Mockuosè

Mockai – kaimas Kalvarijos savivaldybės teritorijoje, 13 km į pietryčius nuo Kalvarijos ir 10 km į pietvakarius nuo Šeštokų. Seniūnaitijos centras. Mockų biblioteka yra Mockavoje. Pro gyvenvietę eina geležinkelis Šeštokai–Suvalkai, paminklas žuvusiems už Lietuvos laisvę, pastatytas 1926 m. Apylinkės – vaizdingos, gausu gamtos ir istorijos paminklų, nuostabių gamtovaizdžių, daug kalvų. Šalia kaimo veikė Mockų-Trakiškių geležinkelio pasienio punktas.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kurį laiką Mockai (kaip ir Sangrūda, Miklašavas, Užukalniai, Radziškė bei kiti kaimai) priklausė Punsko parapijai, gretima Mockava buvo svarbesnė gyvenvietė. XIX a. Mockų kaimo vietovė buvo Mockavos dvaro palivarkas. Mockų kaimas įkurtas 1926 m. buvusio Mockavos dvaro teritorijoje. 1942 m. vokiečių okupacijos metais atnaujintas Šeštokų–Lenkijos geležinkelis. Mockai priklausė Būdviečio parapijai, po 1920 m. demarkacijos atribojant Lietuvos ir Lenkijos teritorijas atitekusių Lietuvai.

19501963 m. buvo Mockų apylinkės centras. 19471998 m. Mockai buvo čia įsikūrusio Petro Cvirkos vardo kolūkio centras. Per kaimą nutiestas kelias KalvarijaLazdijai. 1980 m. prie kelio Mockai–Radziškė įsikūrė nauja Alytaus skydinių (raudonų plytų) namų gyvenvietė, vietinių gyventojų pavadinta Raudondvariu.

Mockų kaimo šauliai 1926 m. pastatė paminklą „Žuvusiems už Lietuvos laisvę“, kuris yra išlikęs iki šių dienų. Yra išlikusių Mockavos dvaro pastatų: dvaro rūmai, kumetynas, tvartas, sodas.

Gyventojai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

P sociology.svg
P sociology.svg
Demografinė raida tarp 1888 m. ir 2011 m.
1888 m.[3] 1923 m.sur.[4] 1959 m.sur.[5] 1970 m.sur.[6] 1979 m.sur.[7] 1986 m.[8] 1989 m.sur.[9] 2001 m.sur.[10] 2011 m.sur.[11]
156 301 311 294 293 301 269 269 211


Mockuose yra (pagal 2001 m. surašymą) 269 gyventojai. Amžiaus vidurkis nuolat didėja, nors dar yra nemažai ir jaunosios kartos atstovų.

Kaime yra daugiausiai gyventojų, turinčių pagrindinį ir aukštesnįjį išsilavinimą. Tai žemės ūkio specialistai, taip pat mokytojai ir kultūros darbuotojai. Nemažai yra aptarnavimo sferos specialistų. Maža gyventojų dalis yra aukštąjį išsilavinimą turintys asmenys.

Ekonomika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Užimtumas yra žemiau Lietuvos vidurkio – dirba tik kas dešimtas Mockų gyventojas. Kadangi Mockai priklauso Kalvarijos savivaldybei, todėl įdarbinimu rūpinasi Kalvarijos savivaldybės Teritorinė darbo birža.

Pramonės nėra. Pagrindinė ūkio šaka – žemės ūkis. Mockuose žemdirbyste verstis nelengva – žemės nederlingos, akmenuotos. Mockuose yra nemažai darbščių ūkininkų: LR Žemės ūkio ministerijos konkurse "Metų ūkis-2006" I vietos nugalėtojai Dalia ir Vytautas Birgeliai, to paties konkurso III vietos laimėtojas ūkininkas Algirdas Naujalis ir kiti. Kaimo ūkininkai dažnai dalyvauja įvairiuose konkursuose ir laimi prizines vietas. Yra mažmeninės prekybos atstovų, parduotuvės, pieno supirkimo punktai. Mockų kaime gyvena iškilių žmonių, yra gabių amatininkų.

Kultūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Sangrūdos seniūnijos administraciniame pastate veikia laisvalaikio salė, biblioteka; čia taip pat įsikūrę žemėtvarkos bei komunalinio ūkio skyriai, teikiamos socialinės, darbo, komunalinės ir kitos paslaugos. Finansavimą seniūnija gauna iš Kalvarijos savivaldybės; aptarnauja Mockų ir kitus kaimus. Čia yra rengiami susitikimai su seniūnijos, savivaldybės ir seimo nariais, vykdomi projektai (pvz., informacijos apie Sangrūdą platinimas, seniūnijos populiarinimas).

Jaunimas turi galimybes dalyvauti neformalios jaunimo organizacijos „Sanctus“ veikloje. Tai Sangrūdos Bažnyčios jaunimo choras, kuris dalyvauja renginiuose, festivaliuose, konkursuose. Organizuoja profesionalios religinės muzikos sklaidą provincijoje. Dauguma choristų, Mockų kaimo moksleiviai. Choro vadovė, LMTA studentė, vargonininkė Ausma Sakalauskaitė. Jaunas bažnyčios choras yra mėgiamas daugelio kaimo žmonių.

Kaime nėra kitokių organizacijų. Jaučiama informacinė atskirtis, nes nėra didelio informacijos gavimo bei jos sklaidos priemonių alternatyvų.

Švietimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Lietuvos nepriklausomybės pradžioje apie 1919 metus Mockavos valsčius buvo panaikintas ir buvusiuose valsčiaus valdybos namuose įkurdinta mokykla kuri veikė iki 2004 metų. Nuo mokyklos įkūrimo tai buvo pradžios mokykla, vėliau septynmetė, aštuonmetė, pagrindinė, pradinė. Mokykloje dirbo mokytojai Murauskai, Antanas ir Eugenija Volungėnai (direktorė Eugenija Volungėnienė), ilgus metus direktoriavo kultūros ir sporto entuziastas Pijus Urbonas. Mokytojo Kazimiero Borisevičiaus iniciatyva šalia mokyklos buvo įrengta geografijos aikštelė. Paskutinis mokyklos direktorius Stanislovaitis. Paskutiniu mokyklos gyvavimo metu Kalvarijos savivaldybė buvo Mockavos pradinės mokyklos steigėja (kartu ir išlaikytoja). Už savo veiklą pradinė mokykla atsiskaitė Sangrūdos vidurinei mokyklai, kadangi pastarajai ji formaliai buvo pavaldi. Mockavos pradinės mokyklos mokinių lankomumas bei pažangumas buvo vertinamas gerai ir labai gerai.

Paskutiniu metu mokinių ir mokytojų skaičiaus santykis – 4:16. Mokykloje nebuvo specialiųjų poreikių vaikų, kuriems būtų taikomos adaptuoto mokymo programos. Mockavos mokyklos renginiuose dalyvaudavo visa Mockų kaimo bendruomenė.

Kadangi Mockuose nėra muziejų, teatrų, nemažai įvairių renginių (koncertų ir kt.) organizuojami pradinės mokyklos sporto salėje. Mockuose yra palyginti aukštas tiek senų, tiek ir jaunų žmonių kultūrinis užimtumas: švenčiamos šventės, minimos atmintinos dienos, susitinkama su Savivaldybės Tarybos, Seimo nariais.

Sveikata[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Mockų k. nėra sveikatos priežiūros institucijos, nes kaimas priklauso Sangrūdos seniūnijos medicinos punktui. Socialinę paramą Mockų kaimo bendruomenė gauna iš Kalvarijos savivaldybės bei Sangrūdos seniūnijos Socialinės paramos ir kitų skyrių. Mockuose teikiamos tokios socialinės paslaugos kaip lankomoji priežiūra, socialinės pašalpos ir kompensacijos, labdara skurdžiai gyvenančioms šeimoms.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. Lenkų okupuoto Seinų krašto žemėlapis tarpukaryje 1929 m.
 2. Vietovardžių žodynas (LKI, 2007 m.)
 3. Списки населенныхъ мѣстъ Сувалкской губерніи: как матеріалъ для историко-этнографической географіи края. Собралъ Э. А. Вольтеръ. Санктпетербургъ, 1901.
 4. Lietuvos apgyventos vietos: pirmojo visuotinojo Lietuvos gyventojų 1923 m. surašymo duomenys. Kaunas: Finansų ministerija. Centralinis statistikos biūras, 1925.
 5. MockaiMažoji lietuviškoji tarybinė enciklopedija, T. 2 (K–P). Vilnius, Vyriausioji enciklopedijų redakcija, 1968, 617 psl.
 6. Lietuvos TSR kaimo gyvenamosios vietovės 1959 ir 1970 metais (Visasąjunginių gyventojų surašymų duomenys). Vilnius: Centrinė statistikos valdyba prie Lietuvos TSR Ministrų tarybos, 1974.
 7. Lietuvos TSR kaimo gyvenamosios vietovės (1979 metų Visasąjunginio gyventojų surašymo duomenys). Vilnius: Lietuvos TSR Centrinė statistikos valdyba, 1982.
 8. Mockai. Tarybų Lietuvos enciklopedija, T. 3 (Masaitis-Simno). – Vilnius: Vyriausioji enciklopedijų redakcija, 1987. // psl. 118
 9. Kaimo gyvenamosios vietovės (1989 metų Visuotinio gyventojų surašymo duomenys). Vilnius: Lietuvos Respublikos Statistikos departamentas, 1993.
 10. Marijampolės apskrities gyvenamosios vietovės ir jų gyventojai. Vilnius: Statistikos departamentas, 2003.
 11. Gyventojai gyvenamosiose vietovėse: Lietuvos Respublikos 2011 metų gyventojų ir būstų surašymo rezultatai. Vilnius: Statistikos departamentas, 2013.