Mergystės plėvė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Mergystės plėvė (lot. hymen) – tai plona gleivinės raukšlė tarp moters makšties ir makšties prieangio, skirianti moters vidinius lytinius organus nuo išorinių. Ją sudaro plona skaidulinio jungiamojo audinio plėvė (su raumenimis, nervais ir kraujagyslėmis), iš abiejų pusių padengta daugiasluoksniu plokščiuoju nesuragėjusiu epiteliu. Iš makšties pusės šis epitelis storesnis, o iš makšties prieangio – plonesnis. Tarp gleivinės lapelių yra elastinio ir raumeninio audinių pluošteliai, kurie lemia plėvės standumą ir paslankumą. Pagal formą, plėvė gali būti įvairaus pločio žiedinė, spurguota, akyta, arba jos gali ir visai nebūti. Joje paprastai būna keletas įvairaus dydžio ir formos angų, pro kurias mėnesinių metu išteka kraujas. Retai mergystės plėvė būna aklina, bet tada atsiradus mėnesinėms, išskyros negali ištekėti lauk, ir dėl to ji operuojama.

Dažniausiai mergystės plėvė plyšta ne per lytinį aktą. Tai atsitinka aktyviai sportuojant, jodinėjant, važiuojant dviračiu, įvairiai dirginant lyties organus. Plyšus mergystės plėvei lieka įvairaus dydžio jos skiautės. Ši plėvė taip pat atlieka ir šiokią tokią apsauginę funkciją. Tačiau jeigu plėvė plyšta pirmosios sueities metu, išsiskiria truputis kraujo (priklauso nuo plėvės elastingumo), kartais skauda. Plyšimai užgyja per 7–10 dienų ir susidaro standūs balkšvi randai. Kartais, jei mergystės plėvė yra labai elastinga, ji neplyšta ir išlieka iki gimdymo. Po gimdymo ji visai suyra ir lieka tik maži gabalėliai.

Daugelyje tautų ši plėvė siejama su merginos skaistybe, nors nevisiškai tiksliai. Jei ši plėvė praplėšiama lytinių santykių metu, tai vertinama kaip nekaltybės simbolis. Tačiau mergystės plėvės nebuvimas ne visuomet reiškia, kad mergina ar moteris jau yra pradėjusi lytinį gyvenimą – plėvės pažeidimai gali įvykti masturbuojantis, aktyviai sportuojant ar dėl kitos su seksu nesusijusios veiklos. Kita vertus, kai kurios moterys, turėdamos nepažeistą mergystės plėvę, jau būna pradėjusios lytinį gyvenimą (pvz., oralinis arba analinis seksas). Tad apie tai, ar moteris yra pradėjusi lytinį gyvenimą ar ne, pagal mergystės plėvę spręsti negalima.