Medvežjė (dujų telkinys)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 65°32′00″ š. pl. 72°31′00″ r. ilg. / 65.53333°š. pl. 72.51667°r. ilg. / 65.53333; 72.51667

Dujų fakelas taigoje

Medvežjės dujų telkinys arba Medvežjės naftos ir dujų kondensato telkinys (rus. Медвежье газовоe месторождение, Медвежье НГКМ) – pirmasis didžiausias TSRS ir Rusijoje dujų gavybos objektas. Telkinys išsidėstęs Jamalo Nencų autonominėje apygardoje tarp Nadymo ir Puro upių, besitęsiantis nuo pietrytinės Obės užutėkio ribos pietų kryptimi. Telkinys yra Vakarų Sibiro lygumoje, kurio gamtines savybes apsprendžia smarkiai užpelkėjusi žemuma su daugeliu nedidelių ežerų, upių, jų senvagių bei protakų, atšiaurus klimatas, amžinasis įšalas.

Dujų telkinys atrastas 1967 m. Kaip pagrindine baze pasirinktas Nadymas – tada dar tik barakais apstatyta gyvenvietė, supama ežerų ir pelkių, miesto teises įgijusi 1972 m. Eksploatuojami Medvežjėje telkiniai – dujų kondensato (2 telkiniai) ir gamtinių dujų (1 telkinys).

Pagrindiniai duomenys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Medvežjės telkinyje veikia 9 verslovės su dujų kompleksinio paruošimo ir slėgio pakėlimo kompresorių stotimis. Projektinis Medvežjės eksploatacijos laikas numatytas iki 2030 m. Kiti duomenys:

  • išgaunamų dujų sudėtis – 97,37–99,68 % metano;
  • dujų gręžinių gylis – 1057–3055 m;
  • telkinio plotas – daugiau kaip 2000 km²;
  • dujų atsargos – 2,2 trln. m³;
  • metinė gavyba – apie 30 mlrd. m³;

Išteklių mažėjimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2004 m. iš telkinio jau buvo išsiurbta 80 % dujų [1]. Natūraliai mažėjant telkinio gręžiniuose dujų spaudimui, kasmet krenta dujų gavyba – nuo 60 iki 28 mlrd. m³. Medvežjės gelmėse likę daugiausia žemo slėgio dujų, kurių gavybos savikaina yra keliskart aukštesnė, nei Jamburge ir Urengojuje. Atsižvelgiant į transporto kaštus, valdžios kainų ir mokesčių politiką, toliau išgauti tokias dujas darosi nerentabilu. Gazpromo duomenimis 2004 m. pradžioje Medvežjės dujų atsargos sudarė 542 mlrd. m³. Nors Gazpromas ir šakinės mokslo tyrimo įstaigos ieško komerciškai patrauklių būdų tokioms dujoms išgauti, tačiau dujų gavybos įmonėse vyksta gamybinių pajėgumų techninis atnaujinimas, taip pat ir jų mažinimas bei konservacija. Technologinių kompleksų rekonstrukcija užsiima dukterinė įmonė Газпром добыча Надым.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]