Pereiti prie turinio

Meširis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Mecher)
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Terminas hieroglifais
rkḥ-wr
Rekeh-Ver
r
k
V28G36
r
„Didysis karštis“
mẖr
Mechir
G17
D36
Aa1
D21
„Įdomusis“
Graikų k. Mechir (Μεχίρ)
Koptų k. Mešir
Arabų k. Amšir (أمشير)

Mešir (kopt. Ⲙⲉϣⲓⲣ), arba Mechir (gr. Μεχίρ) – šeštasis Koptų kalendoriaus mėnuo, turintis 30 dienų ir maždaug atitinkantis laikotarpį tarp vasario 8 ir kovo 9 d. Grigaliaus kalendoriuje.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šis mėnuo egzistavo jau Senosios karalystės laikotarpiu, ir buvo septintasis metų mėnuo. Dėl to jis buvo vadinamas trečiuoju pereto sezono mėnesiu (3-nw-prt). Jo pavadinimas Rekeh-Ver reiškė „didysis karštis“. Pavadinimas žymėjo karščiausią metų mėnesį. Naujojoje karalystėje mėnesiui buvo suteiktas naujas pavadinimas - Mecher, o galiausiai jis išsivystė į koptišką Mešer.

Pačioje pradžioje jis sutapo su laikotarpiu, maždaug atitinkančiu gruodžio II pusę ir sausio I pusę (Memfyje prasidėdavo gruodžio 16 d.) pagal Grigaliaus kalendorių, tačiau dėl to, kad Egipto kalendoriaus metai ne visai atitiko Saulės (Sirijaus) metus, šis mėnuo ilgainiui išpuldavo vis anksčiau, lyginant su Nilo potvyniais ir Sirijaus patekėjimu (t. y. Nilo potvyniai prasidėdavo vis vėliau kalendoriuje, kas 4 metus vėluodami viena diena). 1321 m. pr. m. e., praėjus vienam Sotiniam ciklui (t. y. 1460 m.), Rekeh-Ver vėl sugrįžo į pirminę padėtį Nilo patvynių atžvilgiu. 1291 m. pr. m. e. faraonas Amenofis I įvykdė kalendoriaus reformą, paskelbdamas Techi (Džehuti) pirmuoju metų mėnesiu, ir tada Rekeh-Ver (Mechir) tapo žinomas antruoju pereto mėnesiu.

Kadangi metų ilgis nebuvo reformuotas, Mechiris vėl ėmė atsilikti. 22 m. pr. m. e. įvykdžius kalendoriaus reformą ir įvedus Koptų kalendorių, Meširio pradžia buvo fiksuota Julijaus kalendoriaus atžvilgiu (t. y. sausio 26 d.).

XVI a. reformavus Julijaus kalendorių ir įvedus Grigaliaus, iki mūsų laikų susidarė 13 d. skirtumas tarp Grigaliaus ir koptų kalendoriaus. Dėl to meširio 1 d. dabar sutampa su vasario 8 d.