Mažeikių–Rygos geležinkelis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Mažeikių–Rygos geležinkelis
Vieta
ŠalysLatvijos vėliava Latvija, Lietuvos vėliava Lietuva
MiestaiMažeikiai Jelgava Ryga
Pagrindinė informacija
OperatoriusMintaujos geležinkeliai, Lietuvos geležinkeliai (iki 2008 m.)
Statybų pradžia1867 m.
Atidarymas1873 m.
Uždarymas2008 m. (Mažeikiai–Rengė)
Techninė informacija
Infolentelė: žiūrėti  aptarti  redaguoti

Mažeikių–Rygos geležinkelis – geležinkelio linija, jungusi Mažeikius ir Rygą.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Muravjovo (dabar Mažeikių) geležinkelio stotis, 1901 m.

XIX a.[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Geležinkelis buvo tiesiamas dviem etapais: 1867 m. išduota koncesija atkarpai tarp Rygos ir Mintaujos (dabar – Jelgava), 1872 m. – tarp Mintaujos ir Mažeikių, Muravjovo geležinkelio stotyje įjungiant į Liepojos-Romnų geležinkelį. 1894 m. linija buvo perimta (išpirkta) valstybės. Abiejų linijų ilgis siekė 131 varstą. Rangovu buvo Rygos – Mintaujos Akcinė Bendrovė, vėliau pervadinta į Mintaujos geležinkelį. Akcininkai – vietiniai Baltijos vokiečiai: grafas Palenas, baronas Hanas, Adolfas Tylo ir kt.

Geležinkelis siekė dalį krovinių nukreipti iš Liepojos uosto į Rygos uostą. Tam turėjo pasitarnauti ir valstybės vykdoma kainų geležinkelių politika: iš Ukrainos gabenamų javų pristatymo įkainiai į Liepoją ir Rygą buvo suvienodinti.

XXI a.[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Aprūdiję bėgiai Rengės geležinkelio stotyje, virtusioje geležinkelio akligatviu

2008 m. atkarpa Mažeikiai–Rengė uždaryta dėl nerentabilumo. Dalis atkarpos bėgių nuardyta, bėgiai parduoti, o pabėgiai sukūrenti. „Mažeikių nafta“ produkcijos į Latviją gabenimui pradėjo naudoti ilgesnę apylanką per Šiaulius. Atkarpos uždarymu nepatenkinti Mažeikių gyventojai surengė parašų rinkimo akciją prašydami atkurti keleivinių traukinių susisiekimą su Latvija. 2010 m. „Mažeikių naftai“ ir „Lietuvos geležinkeliams“ pasirašius bendradarbiavimo sutartį pradėtas atkarpos atkūrimo projektas, sutarta dėl keleivinio traukinio Mažeikiai–Ryga (du reisai per dieną). Nors darbų pradžia buvo suplanuota 2010 m. gegužę,[1] atkarpa taip ir nebuvo atstatyta (2016 m. duomenimis).[2]

2017 m. spalio 2 d. Europos Komisija „Lietuvos geležinkeliams“ skyrė 27873000 eurų baudą už Europos Sąjungos antimonopolinių taisyklių pažeidimą. Nutarta, jog išardžiusi bėgius tarp Mažeikių ir Rengės įmonė sudarė konkurencijos kliūtis krovinių vežimo geležinkeliais rinkoje.[3]

2018 m. rugpjūčio 14 d. „Lietuvos geležinkeliai“ oficialiai pradėjo išardyto 19 km geležinkelio ruožo Mažeikiai–Rengė atstatymą.

Stotys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Uolainės geležinkelio stotis

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]