Pereiti prie turinio

Luna 2

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.

Luna 2 (rus. Луна, – Mėnulis 2) – antrasis Luna programos kosminis erdvėlaivis, paleistas į Mėnulį ir pirmasis, pasiekęs jo paviršių. Luna 2 buvo paleistas 1959 m. rugsėjo 12 dieną su SS-6 (Vostok-L) tipo raketa nešėja iš Baikonuro kosmodromo. Nukrito Mėnulyje, Ramybės jūros rytuose tarp Aristides, Archimedes ir Autolycus kraterių.

Erdvėlaivio įranga[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Luna 2 buvo panašios konstrukcijos kaip ir Luna 1, sferinės formos erdvėlaivis su kyšančiomis antenomis ir matavimo įranga. Matavimo įranga buvo taip pat panaši į Luna 1: Geigerio skaitiklis, scintilografas, magnetometras, Čerenkovo skaitiklis ir mikrometeoritų detektorius. Pats Luna 2 erdvėlaivis neturėjo jokių variklių.

Misijos eiga[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1959 m. rugsėjo 12 dieną, kai Luna 2 pasiekė antrąjį kosminį greitį atsiskyrė nuo savo trečiosios pakopos. Rugsėjo 13 dieną erdvėlaivis paleido ryškų natrio garų debesį, kuris buvo naudojamas erdvėlaiviui sekti ir taip pat pasitarnavo kaip eksperimentas dujų savybėms kosminėje erdvėje tirti. Rugsėjo 14 dieną, po 33,5 valandų skrydžio, radijo ryšio signalai su Luna 2 staiga nutrūko, kas rodė, kad Luna 2 įsirėžė į Mėnulio paviršių. Kritimo koordinatės yra 0 laipsnių ilgumos ir 29,1 laipsnių šiaurės platumos. Apytiksliai 30 minučių vėliau į Mėnulį rėžėsi ir raketos trečioji pakopa.

Atradimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Luna 2 patvirtino, kad Mėnulis neturi magnetinio lauko ir taip pat nerado jokių Van Aleno radiacijos juostų aplink Mėnulį požymių.