Laivas ligoninė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Ispanijos laivas ligoninė Esperanza Del Mar, naudotas iki 2000 m.
USNS „Mercy“ (T-AH-19)

Laivas ligoninė (angl. hospital ship; rus. госпитальное судно) – laivas, kurio pagrindinė funkcija yra ligoninės funkcija – ligonių ir sužeistųjų gydymas, taip pat pervežimas iš kovos veiksmų ar stichinės nelaimės vietos į sausumos ligonines. Dažniausiai laivai ligoninės yra įvairių šalių karo laivynų dalis.[1] Šaudymas į laivus ligonines yra karo nusikaltimas. Laivai ligoninės jokiomis aplinkybėmis negali būti puolami ar užgrobiami.

Hagos konvencija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Laivus ligonines saugo 1907 m. Hagos konvencijos X skyrius.[2] X skyriaus 4-tasis straipsnis nurodo reikalavimus laivams ligoninėms:

  • Laivas turi būti aiškiai pažymėtas ir apšviestas kaip laivas ligoninė.
  • Laivas turi teikti medicininę pagalbą visų tautybių sužeistiesiems.
  • Laivas neturi būti naudojamas kariniams tikslams.
  • Laivas neturi trukdyti priešo laivams kombatantams.
  • Kovojančios pusės, kaip kad nurodo Hagos konvencija, gali apžiūrėti bet kurį laivą ligoninę, kad nustatytų išvardintų reikalavimų pažeidėjus.

Jei bent vienas iš aukščiau išvardintų reikalavimų pažeidžiamas, laivą ligoninę leidžiama nuskandinti.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1798 m. gruodžio 8 d. D. Britanijoje buvo įsakyta HMS „Victory“, netinkamą naudoti kaip kovos laivą, įrengti kaip laivą ligoninę, kuriame būtų laikomi į nelaisvę papuolę sužeisti prancūzai ir ispanai. Kitas ankstyvasis laivas ligoninė buvo JAV laivas USS „Red Rover“, kuriame JAV Pilietinio karo metais gydė abiejų pusių sužeistuosius.

Rusijos ir Japonijos karo metu Cušimos mūšis prasidėjo po to, kai Japonijos laivai pamatė Rusijos laivą ligoninę „Oriol“, kuris buvo apšviestas pagal tarptautinius reikalavimus. Po mūšio japonai sulaikė „Oriol“ kaip karo trofėjų.

Pirmojo ir Antrojo pasaulinių karų metais kai kurie keleiviniai laineriai buvo įrengti kaip laivai ligoninės, pvz., RMS „Aquitania“ ir HMHS „Britannic“.
Paskutinė Jungtinės Karalystės karališkoji jachta, po Antrojo pasaulinio karo pastatyta HMY „Britannia“ buvo specialiai sukonstruota taip, kad galėtų būti lengvai transformuota į laivą ligoninę. Tiesa, dabar manoma, kad ši galimybė buvo daugiau gudrybė, kuri turėjo paskatinti D. Britanijos parlamentą skirti finansavimą šio laivo statybai. HMY „Britanny“ nė sykio nebuvo panaudota kaip laivas ligoninė, manoma dėl to, kad jos liftuose netelpa standartiniai neštuvai.

USNS „Mercy“ (T-AH-19) ir USNS „Comfort“ (T-AH-20) yra dabar JAV Karinio jūrų pajėgų naudojami laivai ligoninės. Jie yra perdaryti naftos produktų tankeriai.

Brazilijos Karinis jūrų laivynas dabar naudoja kelis laivus ligonines Amazonėje ir jos intakuose. Brazilijoje pagal inovatyvią programą statomi maži mažos grimzlės laivai, kurie gali užtikrinti medicininę pagalbą žmonėms, gyvenantiems vidiniuose regionuose Amazonės baseine.

JAV Karinio jūrų laivyno laivai ligoninės[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Laivas ligoninė USNS Comfort

Abu JAV Karinio jūrų laivyno laivai ligoninės – USNS „Comfort“ ir USNS „Mercy“ (T-AH-19) – priklauso Karinėms jūrų transporto pajėgoms (angl. Military Sealift Command). Juose suteikiama neatidėliotina medicininė pagalba JAV ginkluotųjų pajėgų, dalyvaujančių karo veiksmuose ar panašiose operacijose, sužeistiesiems ir sergantiesiems.
Šiedu laivai naudojami ne tik kaip karinės medicininės pagalbos laivai, bet ir kaip visavertės medicininės pagalbos laivai katastrofų rajonuose ir humanitarinėse operacijose įvairiose pasaulio vietose.

Abu laivai turi po 12 visiškai įrengtų operacinių, apie 1000 lovų pacientams, skaitmeninio peršvietimo įrangą, medicininę laboratoriją, vaistinę, optometrijos laboratoriją, intensyvios priežiūros skyrių, odontologinės pagalbos tarnybą, kompiuterinės tomografijos įrangą, lavoninę, du deguonies gaminimo įrengimus. Abu laivai turi po sraigtasparnių denį, kuriame gali nusileisti dideli kariniai sraigtasparniai. Šie laivai ligoninės turi šoninius portus, pro kuriuos jūroje priimami pacientai.

Šie laivai ligoninės yra sukurti perdarant San Clemente klasės supertanklaivius. USNS „Mercy“ imtas naudoti 1986 m., o USNS „Comfort“ – 1987 m. Paprastai šie du laivai stovi Baltimorėje (Merilandas) ir San Diege (Kalifornija) su daline civilinių jūrininkų[3] ir karo medikų bei pagalbinio personalo įgula. Prireikus per penkias dienas toks laivas įgyja visiškai sukomplektuotą įgulą. USNS „Comfort“ 2010 m. sausio 16 d. iš Baltimorės išplaukė į Haitį padėti ten įvykusio 2010 m. žemės drebėjimo aukoms.[4]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Hospital Ship Archyvuota kopija 2020-05-12 iš Wayback Machine projekto. (definition via WordNe], Princeton University)
  2. „Convention for the adaptation to maritime war of the principles of the Geneva Convention“. Yale University. October 18, 1907. Nuoroda tikrinta August 2, 2009.
  3. Civil Service Mariner Information Archyvuota kopija 2010-03-09 iš Wayback Machine projekto.
  4. http://www.defense.gov/news/newsarticle.aspx?id=57568