Kornejus Čiukovskis

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Kornejus Ivanovičius Čiukovskis
rus. Корне́й Ива́нович Чуко́вский
K. Čiukovskio portretas (I. Repino darbas)
Gimė 1882 m. kovo 31 d.
Sankt Peterburgas, Rusijos imperija
Mirė 1969 m. spalio 28 d. (87 metai)
Maskva, Sovietų Sąjunga
Tautybė rusas
Veikla vaikų rašytojas, poetas, vertėjas, literatūros kritikas
Žinomas (-a) už 1916 m. „Krokodilas“
1924 m. „Musė – vilko pusė“
1926 m. „Baltprausys“
1936 m. „Daktaras Aiskauda
Vikiteka Kornejus Čiukovskis

Kornejus Ivanovičius Čiukovskis (rus. Корне́й Ива́нович Чуко́вский, 1882 m. kovo 31 d. – 1969 m. spalio 28 d.) – vienas žymiausių Rusijos vaikų rašytojų, poetas, vertėjas, literatūros kritikas. Sukūrė žymųjį daktaro Aiskaudos personažą.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tikrasis vardas ir pavardė – Nikolajus Korneičiukovas (rus. Николай Корнейчуков). Būsimasis rašytojas buvo nesantuokinis Jekaterijos Korneičiukovos ir Emanuilo Levinsono sūnus. Čiukovskio tėvai niekada nesusituokė, todėl sūnus neteko teisės vadintis tėvavardžiu. Dėl to rašytojas visą gyvenimą jautė gėdą. Su motina ir seserimi gyveno Odesoje, ten lankė gimnaziją, iš kurios buvo pašalintas dėl žemos kilmės. Pradėjęs intensyviai kurti, rašytojas pasirašinėjo Kornejaus Ivanovičiaus Čiukovskio slapyvardžiu (tėvavardis Ivanovičius yra išgalvotas). Po revoliucijos šis pseudonimas tapo tikruoju rašytojo vardu ir pavarde.

Nuo 1901 m. Čiukovskis rašė į laikraštį „Odesos naujienos“. 1903 m. išvyko į Londoną ir savarankiškai studijavo anglų kalbą ir literatūrą. Vėliau grįžo į Rusiją ir leido žurnalą „Signalas“, skirtą revoliucinėms to meto idėjoms. Greitai Čiukovskį uždarė į kalėjimą, ten rašytojas vertė Volto Vitmano kūrinius.

1916 m. Maksimas Gorkis, tuomet – vienos leidyklos savininkas, pakvietė Čiukovskį bendradarbiauti, kuriant vaikų literatūros skyrių. Tuo metu Čiukovskis jau buvo sukūręs „Krokodilą“, o pradėjęs dirbti leidykloje toliau intensyviai rašė vaikams. Pirmieji rašytojo kūriniai susilaukė daug kritikos: esą jie perdėm buržuaziniai, skatina tuštybę. Kai kurie Čiukovskio kūriniai net buvo uždrausti.

Tyrinėjo vaikų psichikos, kalbos ir elgsenos ypatumus. Maskvos priemiestyje įkūrė vaikų biblioteką, saviveiklos teatrą, rengė susitikimus su rašytojais ir kitais žymiais žmonėmis.

Galiausiai Čiukovskis sulaukė pripažinimo ne tik gimtojoje Rusijoje, bet ir visame pasaulyje. Jam suteiktas Oksfordo universiteto garbės daktaro vardas.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]