Spalio revoliucija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Spalio perversmas
Priklauso: Rusijos revoliucija ir Rusijos pilietinis karas
Red Guard Vulkan factory.jpg
Raudonieji. 1917 m.
Data 1917 lapkričio 7 - 8 d.
Vieta Petrogradas, Rusija
Rezultatas Bolševikų pergalė
Konflikto šalys
Rusija Rusijos laikinoji vyriausybė Socialist red flag.svg Bolševikai
Vadovai ir kariniai vadai
Aleksandras Kerenskis Vladimiras Leninas
Levas Trockis
Перенесение знамён в таврический Дворец (б).jpg

Spalio perversmas1917 metų lapkričio 7 (pagal senąjį kalendorių spalio 25) dieną įvykęs perversmas Rusijoje, kai bolševikų valdžia ir tvarka įvesta pagal 1917 m. balandį V. Lenino paskelbtą lozungą „Visa valdžia taryboms“.

Spalio revoliucija buvo įvykdyta bolševikų, vadovaujant Vladimirui Leninui ir Levui Trockiui. Tai buvo pirmoji oficiali komunistinė revoliucija pasaulyje, pagrįsta Karlo Markso idėjomis.

Revoliucija atėmė valdžią iš Laikinosios vyriausybės, sukėlė Rusijos pilietinį karą ir paprastai laikoma Tarybų Sąjungos susikūrimo proceso pradžia, nors ši valstybė oficialiai buvo įkurta tik 1922 metais.

Eiga: bolševikų partijos diktatūros įvedimas; visapusiškas valdžios centralizavimas ir pavaldumo partinei diktatūrai įvedimas; represijų taikymas visiems kitaminčiams; visuotinė cenzūra; finansų, pramonės, prekybos, žemės ūkio ir kitos nuosavybės suvalstybinimas; visuotinis ekonomikos planavimas.

JAV nepripažino naujosios vyriausybės iki 1933 metų. Europos valstybės pripažino tuomet dar tik besiformuojančią Tarybų Sąjungą jau nuo 1920 metų ir nuo tada pradėjo su ja prekiauti.


Commons-logo.svg

Vikiteka