Kopi Luwak

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Apvirškintos kavos pupelės – žaliava Kopi Luwak kavai
Palminis musangas

Kopi Luwak (angl. civet coffee; indonez. kopi luwak, iš kopi 'kava' + luwak 'palminis musangas') – Indonezijoje gaminama kava iš laukinių gyvūnų palminių musangų apvirškintų kavos pupelių, kurios randamos gyvūno išmatose. Paruošta kava Kopi Luwak yra viena brangiausių, vertinama gurmanų.

Žaliava[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šios kavos žaliava - kavos uogų sėklos, randamos palminio musango išmatose. Jas renka ir apdoroja Indonezijos Javos, Sumatros ir Sulavesio salose, mažesniais kiekiais – Filipinuose (ten ši kava vadinama Kopi Alamid) ir Vietname.

Nedidelis gyvūnas, primenantis laukinę katę, yra naktinis žinduolis, gyvena medžiuose ir minta vabzdžiais, graužikais, vaisiais, ypač mangais, melionais, bananais, taip pat ir kavamedžių uogomis. Jis turi puikią uoslę, todėl laipiodamas nuo šakos ant šakos išsirenka geriausiai prinokusius kavos vaisius. Jų minkštimas skrandyje suvirškinamas, o likusios pupelės po lengvos fermentacijos pasišalina su išmatomis. Žarnyne kavos pupelės sulimpa ir po tuštinimosi primena kukurūzų burbuolę.

Kavos gamyba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Gyvūno virškinimo sistemoje „apdorotos“ pupelės būna praradusios kartumą, o gyvūno skrandžio sultys joms suteikia ypatingo prieskonio. Paveiktas tokios fermentacijos, bet nesugadintas pupeles vietiniai gyventojai surenka nuo žemės kavamedžių augimvietėse, plauna, džiovina, skrudina reikiamoje temperatūroje. kavos pupelės toliau apdorojamos įprastiniu būdu ir tiekimos į užsienio rinkas. Didžioji dalis patenka į JAV ir Japoniją.

Kopi Luwak pakankamai brangi, nes kasmet jos pagaminama palyginti nedaug. Pastaruoju metu, išpopuliarėjus šiai kavai, kai kurie palminiai musangai laikomi žvėrelių fermose, todėl jau neėda tik pačių geriausių kavos vaisių, o priversti misti tiekiamu pašaru, į kurį įmaišomos žmogaus parinktos kavamedžio uogos. Be to, gali būti daromi skirtingų kavos rūšių mišiniai. Kilogramo Kopi Luwak pupelių kaina gali smarkiai svyruoti – nuo maždaug tūkstančio iki 4000 Lt. Kaina priklauso ir nuo to, kokiomis pupelėmis buvo šertas gyvūnas – arabika arba robusta. Lietuvoje Kopi Luwak galima nusipirkti už 900 Lt/kg ir daugiau,[1] puodelis kavos kainuoja 15-30 Lt, Vakarų Europos šalyse – du, tris, kartais – penkis kartus brangiau. Londone puodelis gali kainuoti 20 svarų.[2]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka