Gurmanas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
 NoFonti.svg  Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta šaltinių ar nuorodų į juos.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į šaltinius.

Gurmanas – skanių, rinktinių valgių (arba delikatesų) bei gėrimų mėgėjas ir žinovas; smaguriautojas.

Termino kilmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Terminas apytikriai XVIII a. po Europą paplito iš prancūzų kalbos žodžio „Gourmet“ („smaguriautojas ir vynų žinovas“), kuris atitinkamai kildinamas iš senosios prancūzų kalbos žodžio „Gormet“ („vyno pardavėjo padėjėjas“). Beje, vokiečiai iki šiol naudoja iš prancūzų pasiskolintą kitą prancūzišką žodį „gourmet“ ir sako, kad žodis „Gourmand“ yra netikslus, nes pradinė jo reikšmė esanti „tas, kuris daug ir gerai ir valgo“ (rajūnas).

Jau pagal etimologiją galima numanyti, kad didžiausiais gurmanais (gero maisto žinovais) pagal nutylėjimą laikomi prancūzai, nors pats terminas yra daugiau sutartinis, visiškai tikslaus ir neginčijamo gurmanų apibrėžimo nėra.

Perkeltinė reikšmė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Terminas dabar naudojamas ne vien tik kulinarijoje. Gurmanais šnekamojoje kalboje dažnai vadinami bet kurios srities rinktiniai žinovai: kelionių, knygų, muzikos ir kt.

Gurmanų restoranų vertinimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuo 1900 m. Prancūzijoje, o vėliau ir dar dviejose dešimtyse šalių, gurmanams leidžiamas kelionių gidas „Guide Michelin“ klasifikuoja viešbučius ir restoranus. Idėja kilo broliams Andre ir Eduardui Michelinams – padangų koncerno savininkams – jie norėjo paskatinti keliavimą automobiliais. Gurmanams pirmiausia rūpi nuo 1926 m. šio gido kasmet skiriami įvertinimai geriausiems restoranams, pažymimi 1-3 žvaigždutėmis. Pagal šį gidą daugiausia geriausių restoranų turintis miestas yra Tokijuje (8 restoranams suteiktos 3 žvaigždutės), o visoje Prancūzijoje 3 žvaigždučių restoranai yra 26, o Šveicarijoje tik 2. Antrasis gurmanams autoritetingiausias leidinys – Prancūzijoje leidžiamas restoranų įvertinimo katalogas „Gault Millau“.

Išorinės nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka