Kavos pupelė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Kavamedžio uogos
Kavamedžio uogos maketas
Neskrudintos pupelės
Skrudintos pupelės
Tamsiai skrudintos pupelės

Kavos pupelė (arab. ‏قهوة‎ qahwa 'kava' ir ‏بنّ‎ bunn 'uoga') – kavamedžio sėkla. Kavamedžio vaisiai yra uogos (panašaus dydžio kaip vyšnios kaulavaisiai), o jų viduje yra po dvi sėklas - kurios ir yra kavos pupelės. Sėklos taip vadinama dėl panašumo su darže auginama pupele. Paprastai vienoje kavamedžio uogoje yra dvi kavos pupelės. Kartais pasitaiko kavamedžių uogos, kurių viduje tėra viena sėkla (pupelė). Tokia sėkla vadinama žirniauoge (angl. peaberry), nes forma primena žirnį.

JAV yra didžiausia kavos pupelių importuotoja pasaulyje.[1]

Derlius[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kavamedžio uogos prinoksta per 8-9 mėnesius. Paprastai kuo ilgiau uoga noksta, tuo geresnė kava. Nors derlių nuimti ir mechanizuotai, tačiau didžioji dalis kavos yra surenkama rankomis. Pirmąjį derlių duoda kavamedis po 3-4 metų. Norint išgauti optimalų derlių reikia 7–8 metų. Iš vieno kavos krūmo galima pagaminti apie 0,5 kg kavos. Augalai labai jautrūs temperatūros pokyčiams, todėl reikalauja pastovaus ir šilto klimato. Geriausia kava pagaminama iš plantacijų, esančių 700 m virš jūros lygio. Auginama atogrąžų rajonuose: Afrikoje, Azijoje, Centrinėje ir Pietų Amerikoje.

Yra du pagrindiniai pupelių išėmimo iš uogos metodai: šlapiasis bei sausasis, nuo kurių priklauso kavos savybės. Naudojant šlapiąjį metodą, švarios (be lapų ir kotelių) uogos suspaudžiamos, kad būtų atskirtas minkštimas bei odelė. Tuomet jos paliekamos fermentuotis nuo 12 iki 36 valandų. Tokia fermentacija kavai suteikia rūgštumo. Skalaujama bei plaunama po tekančiu vandeniu iki tol, kol pupelės pradeda džiūti. Jos turi pergamentinę odelę, pašalinamą prieš valymą ir rūšiavimą. Esant ribotiems vandens ištekliams, uogos yra nuplaunamos siauruose tekančio vandens kanaluose. Po to jos laikomos išbertos ant akmeninių terasų ar kitų paviršių saulės atokaitoje, reguliariai vartomos, kad vienodai išdžiūtų. Tam prireikia 1–3 savaičių, o minkštimas pasidaro tamsus ir raukšlėtas. Sausas minkštimas ir pergamentinė odelė yra pašalinami prieš valymą ir rūšiavimą. Pupelės yra valomos mechaniškai arba rankiniu būdu, kad būtų pašalintos visos odelės liekanos, suskilusios, neprinokusios ar netinkamos spalvos pupelės, atsižvelgiant į jų dydį ir pan.

Nuo kavos pupelių išvaizdos, švarumo, aromato, rūgštumo, įvairių rūšių sumaišymo, skrudinimo ir kitų faktorių priklauso galutinio produkto kavos kokybė, skonis ir atitinkamai kaina.

Rūšys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Kavos kokybė ir skonis labai priklauso nuo pupelių rūšies. Žinomos rūšys - arabika, robusta, liberika. Arabikos sėklos pailgos, lygiu paviršiumi, vos išlenktos „S“ raidės formos linija, pasaulyje sudaro apie tris ketvirtadalius kavos gamybos. Robustos sėklos apvalios, spalva nuo šviesiai rudos iki pilkšvai-žalios. Sudaro apie ketvirtadalį pasaulinės kavos gamybos. Ši kavos rūšis mažiau aromatinga, tačiau joje daugiau kofeino, kartoko skonio. Siekiant pagerinti kavos skonį ir aromatą, ji neretai brandinama, kavos uogas keletą mėnesių išlaikant statinėse, o tik paskui lukštenant. Liberikos pupelės prastesnio skonio, naudojamos kavos gėrimams ir tirpiai kavai gaminti, užima tik apie 1 % pasaulinės produkcijos.

Coffee roasting grades.png

Galerija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. "Monthly Coffee Market Report" (PDF), 24 August 2011

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Commons-logo.svg

Vikiteka