Kalnų khmerai

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Kalnų khmerai
Mnongų moterys, Vietnamas
Mnongų moterys, Vietnamas
Gyventojų skaičius 1-6 mln.
Populiacija šalyse Kambodža, Vietnamas, Tailandas, Laosas, Mianmaras
Kalba (-os) monų-khmerų kalbos
Religijos budizmas, animizmas
Giminingos etninės grupės khmerai, vietnamiečiai ir kt.

Kalnų khmerai (ខ្មែរ​លើ) – Pietryčių Azijos tautų ir genčių grupė, priklausanti monų-khmerų tautoms; Kambodžoje laikomi khmerų etninės grupės dalimi. Kalnų khmerai gyvena Kambodžoje, Tailande, pietų Laose, vidurio ir pietų Vietname. Populiacija – apie 1,5 mln. žmonių. Kalba daugybe nedidelių austroazinių kalbų, priklausančių monų-khmerų kalbų grupei.

Išskiriamos šios kalnų khmerų etninės grupės: zerajai, mnongai, stiengai, kui, bru (arba brao), ede, sui, sedangai, banarai, ma, sre, kraoliai, kravetai, krungai, tampuonai, lamamai.

Dauguma gyvena kalnuose. Verčiasi lydimine žemdirbyste, kitur paplitusi ariamoji ir drėkinamoji (ryžių auginimas). Taip pat svarbi medžioklė, žvejyba, maisto rankiojimas. Tikinčiųjų dauguma yra budistai, yra brahmanizmo elementų, ryškūs animizmo kultai.

Manoma, kad kalnų khmerai susiformavo iš dalinai išlikusių senųjų gyventojų ir lygumų khmerų. Tiek kalnų khmerų tiek lygumų khmerų panašūs būstai, apranga, mityba, papročiai ir apeigos (buivolų aukojimas), mitologija. Būdinga matrilokalinė santuoka[1].

Šaltiniai[taisyti | redaguoti kodą]

  1. Kalnų khmerai. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. IX (Juocevičius-Khiva). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2006
Ede ilgasis namas