Juodoji magija
Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius. Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais. |
Juodoji magija – įvairių, tradiciškai antgamtiškomis laikomų, jėgų panaudojimas, siekiant atlikti kažką blogo kitiems, magija, skirta savanaudiškiems tikslams. Juodoji magija priešpastatoma baltajai magijai – tai plačiosios visuomenės pasmerkiama magija. Juodosios magijos apibrėžimas ir supratimas labai priklauso nuo konteksto.
Magija, skirta pakenkti kitiems žmonėms, įvairių jėgų pagalba įgyti turtų, galių, antgamtiškų savybių žinoma nuo seniausių laikų ir daugelyje kultūrų. Tokia magija dažnai tampriai koegzistavo su kitomis maginėmis tos kultūros formomis (pvz., indų Rigveda, skirta viešiems aukojimų dievams ritualams, egzistavo drauge su Atharvaveda – maginių užkeikimų knyga; jiedvi abidvi laikomos šventosiomis Vedomis). Prakeiksmai, užkeikimai, apžavai atliko svarbų socialinį vaidmenį visuomenėse.
Takoskyrą tarp „baltosios“ ir „juodosios“ magijų galima suvokti kaip takoskyrą tarp religijos ir ezoterikos. Viešoji, oficialioji maginė sistema visas kitas („liaudiškas“, „sektantiškas“) magijos formas įvardydavo kaip juodąją magiją, nepriklausomai nuo tos magijos veiklos pobūdžio. Būtent dėl to viduramžių ir renesansinėje Europoje paplito „Raganų medžioklė“, kai visos maginės sistemos, neįeinančios į krikščionių bažnyčios kanoną buvo apšaukiamos juodąja magija ir sistematiškai naikinamos (tame tarpe žolininkystė, ikikrikščioniškų apeigų rudimentai, kilę iš ankstesnės religijos „baltosios magijos“ apeigų).
Nors aiškių kriterijų, ką vadinti juodąja magija nėra, ja paprastai laikomi tokie maginiai veiksmai, kurie skirti sukelti kokio nors žmogaus nesėkmę, ligą ar mirtį. Tačiau, pavyzdžiu, tie patys veiksmai, skirti kokio bendro priešo nelaimei sukelti bendruomenės gali būti laikomi teigiamais. Su juodąja magija siejasi įvairių dievybių, demonų, jėgų subūrimas, kurios laikytinos pavojingomis, nenuspėjamomis, naikinančiomis (spiritizmas ir kiti ritualai su mirusiųjų dvasiomis (nekromantija), bandymas palenkti demoniškas jėgas (pvz., mantros į deivę Kali)). Juodoji magija gali reikštis tiek per pavienius asmenis (vadinamus raganomis, raganiais, burtininkais), tiek per labiau struktūruotas magines sistemas (dažnai prie juodosios magijos ir šiais laikais priskiriamas satanizmas, vudu, Wicca, kai kurios šaktizmo atmainos).