Vudu

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai reikia daugiau nuorodų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai įrašydami tinkamas išnašas ar nuorodas į patikimus šaltinius.

Vudu (Voodoo, Vodun, Vudun Benine ir Toge; Vodou Haityje) – afroamerikietiška religija, daugiausia praktikuojama Haityje ir Benine (nuo 1996 m.), kur yra oficiali religija. Vudu į Haitį atkeliavo ir paplito kartu su atgabentais vergais iš Vakarų Afrikos.[1] Vienas iš didžiausių Afrikos ir Haičio vudu skirtumų yra Haityje įvykęs sinkretizmas su Romos katalikų tikėjimu.[2]

Žodis vudu (Voodoo, Wudu arba Vaudou) kilęs iš Vakarų Afrikos eve genties kalbos ir reiškia 'globojanti dvasia'. Vudu kultas – tai Vakarų Afrikos religijų samplaika, Ameriką ir Karibų salas pasiekusi per atvežtinius vergus. Dabartiniu pavidalu kultas vienija afrikietiškus, Karibų salų ir katalikiškus elementus. Haityje, moderniame Vudu centre, kur šį tikėjimą išpažįsta trys ketvirtadaliai vietos katalikų, kultas yra tapęs savita liaudies religija.

Vudu kultą praktikuoja juodosios ir baltosios magijos atstovai, gerieji ir blogieji, gydantys ir kenkiantys burtininkai. Jie atnašauja aukas ir ekstatiškai šoka, kad susirinkusi bendruomenė transo metu galėtų tiesiogiai bendrauti su dievais. Šalia afrikiečių dievybių figūrų stovi katalikų šventųjų paveikslai; tai būdinga tiek Vudu, tiek ir tokiems Pietų Amerikos burtininkų kultams kaip ir Brazilijos makumbai.

Žinomiausia Vudu kulto sudedamoji dalis – zombio idėja. Anksčiau garbinta Afrikos gyvačių deivė mūsų dienomis laikoma „zombiu“ – jėga, kuri atgaivina mirusius ir kartu pati gyvena mirusiajame. Piktas burtininkas, tikima, tam tikrais „zombių milteliais“ panardina žmogų į mirties būseną, o po kelių dienų vėl atgaivina. Tada atgaivintasis dirba vergo darbus kaip bevalis įrankis. Nuo XX a. ketvirtojo dešimtmečio zombio pavidalas tapo dažnu siaubo filmų motyvu.

Spėliojama, kad „zombių miltelius“ sudarė sutrinti mirusio žmogaus kaulai, du ką tik užmušti driežai, džiovinti rupūžės Bufo marinus griaučiai ir žieduotoji kirmėlė. Į miltelius taip pat dėdavo augalų bei žuvų, turinčių tetradotoksino, kuris visiškai suparalyžuoja auką. Vudu magai bokorai taip pat naudoja įvairius subtiliai veikiančius nuodus bei narkotikus, kurie sukelia aukai baimę ir kartais net įtikina vudu galių realumu.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Vudu. Visuotinė lietuvių enciklopedija, T. XV (Venk–Žvo). – Vilnius: Mokslo ir enciklopedijų leidybos institutas, 2014
  2. „Vodou“. Encyclopedia Britannica. Nuoroda tikrinta 2021-06-12.