Joseph Pulitzer

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Joseph Pulitzer

Joseph Pulitzer (Jozefas Pulitzeris, 1847 m. balandžio 10 d. – 1911 m. spalio 29 d.) buvo vengrų – amerikiečių leidėjas ir redaktorius, geriausiai žinomas kaip Pulitzerio premijos įkūrėjas ir geltonosios žurnalistikos pradininkas. Jis sukūrė modernųjį laikraštį ir savo metu buvo vienas svarbiausių JAV žurnalistų.

Biografija[taisyti | redaguoti kodą]

Pulitzeris gimė Mako mieste Vengrijoje , iš pradžių siekė karininko karjeros, tačiau dėl silpnos sveikatos ir prasto regėjimo buvo nepriimtas į Austrijos armiją. 1864 m jis emigravo į JAV, dalyvavo pilietiniame kare.

Karjera[taisyti | redaguoti kodą]

Po karo Pulitzeris išvyko į Seint Luisos miestą Misūrio valstijoje, kur 1968 m. pradėjo dirbti vokiškame leidinyje Westliche Post. Įstojęs į Respublikonų partiją, 1869 m. buvo išrinktas į Misūrio valstijos Asamblėją. Tačiau po nepavykusių prezidento rinkimų ši partija subyrėjo, o Pulitzeris perėjo į demokratų pusę.

1872 m. Pulitzeris už tris tūkstančius JAV dolerių tapo leidinio Post vienu iš savininkų, tačiau po metų savo dalį sėkmingai pardavė. 1879 m. jis įsigijo du leidinius – St. Louis Dispatch ir St. Louis Post – ir, juos sujungęs, pradėjo leisti St. Louis Post-Dispatch, kuris iki šiol yra vienas didžiausių Seint Luiso dienraščių. Būtent per šį laikraštį Pulitzeris pagarsėjo kaip žmogus, viešai demaskavęs politinę korupciją ir kritikavęs populistinį požiūrį.

1882 m. Pulitzeris už beveik 350 tūkts. dolerių įsigijo Niujorko laikraštį New York World, kuris kasmet patirdavo apie 40 tūkst. dolerių nuostolių. Pulitzeris savo dėmesį pradėjo kreipti į viešąjį interesą, skandalus ir sensacingumą. 1885 m. jis išrinktas į JAV Atstovų rūmus, tačiau po kelių mėnesių atsistatydino. 1887 m. į darbą Pulitzeris priėmė žinomą žurnalistinio tyrimo specialistę Neli Blai (Nellie Bly). 1885 m. New York World pradėjo leisti pirmąjį spalvotą komiksą The Yellow Kid (autorius Ričardas F. Autkoltas). Netrukus šio leidinio tiražas nuo 15 tūkst. šoktelėjo iki 600 tūkst.

Geltonoji spauda


Tačiau Pulitzeris neišvengė konkurentų atakų – leidinio New York Sun redaktorius pavadino jį „žydu, kuris išsižadėjo savo religijos“. Tuo buvo siekiama iš Pulitzerio perimti žydų tautybės auditoriją. Tačiau blogėjanti žurnalisto sveikata privertė jį pasitraukti iš aktyvios veiklos, vis dėlto jis nenustojo domėjęsis leidinio reikalais ir atostogaudamas Bar Harbore Meino valstijoje, ir savo rūmuose Niujorke.

1985 m. žiniasklaidos magnatas Viljamas Randolfas Herstas (William Randolph Hearst) įsigijo New York World konkurentą New York Journal, tai stipriai lėmė šių leidinių kovą dėl tiražų. Šis varžymasis, ypatingai nušviečiant 1898 m. Ispanijos-Amerikos karą, lėmė geltonosios žurnalistikos termino atsiradimą.

Kai New York World paskelbė apie neteisėtą JAV valdžios poelgį sumokant 40 mln. dolerių Prancūzijos Panamos kanalo kompanijai, 1909 m. Pulitzeris buvo apkaltintas JAV prezidento Teodoro Ruzvelto ir finansininko Džono Pierponto Morgano (John Pierpont Morgan) šmeižtu. Tačiau teismas priėmė laisvai spaudai palankų sprendimą.

Kolumbijos universitetas[taisyti | redaguoti kodą]

1892 m. Pultizeris Kolumbijos universiteto (JAV) vadovui Setui Lau (Seth Low) pasiūlė įkurti pirmąją žurnalistikos mokyklą ir skyrė tam pinigų. Tačiau universitetas, nesužavėtas tokiu pasiūlymu, paramos atsisakė. 1902 m. naujasis vadovas Nikolas Murai Bulteris (Nicolas Murray Bulter) buvo palankesnis žurnalistikos mokyklos ir apdovanojimų idėjai, tačiau Pulitzerio svajonė išsipildė tik po jo mirties. Iš žurnalisto skirtų 2 mln. dolerių 1912 m. buvo įkurta Kolumbijos universiteto magistrantūros studijų žurnalistikos mokykla (angl. Columbia University Graduate School of Journalism). Tačiau tuomet jau gyvavo Pulitzerio reikalavimu įsteigta Misūrio žurnalistikos mokykla prie Misūrio universiteto. Šiandien Kolumbijos universiteto magistrantūros žurnalistikos mokykla yra laikoma viena prestižiškiausių pasaulyje.

Palikimas[taisyti | redaguoti kodą]

1917 m. pagal žurnalisto ir leidėjo norus buvo įteiktos pirmosios Pulitzerio premijos. Nuo tada jos tapo kasmetinėmis. Vėliau pradėtos teikti premijos prozos, muzikos, fotografijos ir poezijos srityse.

Pulitzeris šiandienei žurnalistikai paliko komiksus, sporto, drabužių madų apžvalgas, taip sujungdamas informatyvumą su pramoga.

Šaltiniai[taisyti | redaguoti kodą]

  • Brian, Denis. Pulitzer: A Life (2001)
  • The date of birth, according to other sources such as Encyclopedia Britannica, is April 10, 1847
  • Joseph Pulitzer at the Biographical Directory of the United States Congress


Commons-logo.svg

Vikiteka

Nuorodos[taisyti | redaguoti kodą]