José Mujica

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Chosė Muchika
José Mujica
Visas vardas José Alberto Mujica Cordano
Gimė 1935 m. gegužės 10 d. (88 metai)
Montevidėjas, Urugvajus
Pilietybė Urugvajaus
Tėvai Demetrio Mujica Terra, Lucy Cordano
Sutuoktinis (-ė) Lucía Topolansky
Religija nėra
Buvęs Urugvajaus prezidentas
Ėjo pareigas 2010 – 2015
Ankstesnis Tabaré Vázquez
Vėlesnis Tabaré Vázquez
Vikiteka José Mujica
Parašas

Chosė Albertas Muchika Kordanas (José Alberto Mujica Cordano, dar žinomas kaip El Pepe, g. 1935 m. gegužės 10 d.) – Urugvajaus politikas, buvęs kovotojas, žemdirbys, buvęs šalies prezidentas (2010–2015 m.).

Gimė 1935 m., baskų kilmės Demetrijo Muchikos ir italų kilmės Liusi Kordano šeimoje. Apie 1960-uosius Chosė Muchika tapo komunistinio judėjimo „Tupamaros“ kovotoju, dalyvavo 1969 m. Pando miesto užėmime. Vėliau buvo suimtas, įkalintas. 1971 m. kartu su kitais politiniais kaliniais pabėgo iš Punta Carretas kalėjimo. 1972 m. apšaudytas policijos. Po 1973 m. JAV inspiruoto karinio perversmo į valdžią atėjęs režimas nuteisė Muchiką 14-ai metų nelaisvės.

1985 m. grįžus demokratiniam valdymui, Muchika buvo amnestuotas, kartu su kitais „Tupamaros“ nariais įkūrė partiją „Judėjimas už liaudies dalyvavimą“ (Movimiento de Participación Popular). 1994 m. rinkimuose Muchika išrinktas deputatu, o 1999 m. – senatoriumi. Palaipsniui jis tapo vienu pagrindinių „Plačiojo Fronto“ (Urugvajaus kairiųjų partijų koalicijos) lyderių. 2004 m. jis perrinktas į Senatą, o prezidentu tapus kairiųjų kandidatui Tabarei Vaskesui – paskirtas Žemės ūkio ministru.

2010 m. Chosė Muchika laimėjo „Plačiojo Fronto“ rinkimus tapti koalicijos atstovu prezidento rinkimuose. Muchika laimėjo pirmąjį prezidento rinkimų turą, tačiau daugumos balsų surinkti nepavyko (47,96 %). Antrajame ture jis 9 % balsų persvara nugalėjo (surinko 52,39 % balsų) Nacionalinės partijos kandidatą Luisą Albertą Lakalję.

Nors jaunystėje Muchika buvo nuožmus socializmo šalininkas, dabartinė jo politika nuosaikesnė, artimesnė Čilės ir Brazilijos, o ne Bolivijos ar Venesuelos valdymo modeliui.

2005 m. Chosė Muchika vedė buvusią „Tupamaros“ narę, vėliau senatorę Liusiją Topolanski. Jie vaikų neturi, gyvena paprastame užmiesčio ūkyje. Muchika praktikuoja paprastą, kuklų gyvenimo būdą, ūkyje verčiasi gėlininkyste, vairuoja seną „Volkswagen Beetle“, yra vegetaras, ir ~90 % savo prezidento atlyginimo skyrė labdarai.[1]

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Hernandez, Vladimir (2012-11-14). „Jose Mujica: The World's 'Poorest' President“. BBC News Magazine.