Pereiti prie turinio

Paprastas gyvenimas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

„Paprastas gyvenimas“ (angl. simple living) – gyvenimo būdas atsisakant bereikalingos materialinės gerovės, prestižo. Sąmoningas sprendimas pereiti prie paprastesnio gyvenimo yra vadinamas downshifting („daunšiftingu“). „Paprastas gyvenimas“ gali būti pasirenkamas dėl įvairių priežasčių – bodėjimosi vartotojiškumu[1], siekiant tobulėti dvasiškai[2], skirti daugiau laiko sau ir šeimai[3], norit gyventi sveikiau, patirti mažiau streso[4], dėl taupumo.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dvasinėje sferoje paprastas gyvenimas gyvenimas siejamas su asketizmu. Asketišką gyvenimo praktiką rinkdavosi daugelis tiek senovės, tiek dalis vėlesnių dvasinių lyderių, filosofų (Sidharta Gautama, Zaratustra, Laodzi, Konfucijus, Pranciškus Asyžietis, Diogenas, Levas Tolstojus, Mahatma Gandis, Rabindranatas Tagorė ir kt.). Dalyje religijų yra asketišką gyvenimą propaguojančios bendruomenės – vienuoliai. Dalis religinių bendruomenių iki šių dienų gyvena asketiškai – šeikeriai, menonitai, amišai, harmonistai, dalis kvakerių. Apie būtinybę grįžti prie paprasto gyvenimo rašė prancūzų filosofas Žanas Žakas Ruso.

Pasaulietinėje sferoje taip pat yra filosofų, aktyvistų ir judėjimų, pasisakančių už paprastesnį gyvenimą. Didelę įtaką padarė amerikiečių rašytojas ir natūralistas Henris Deividas Toro, rašęs apie gyvenimą gamtoje ir kritikavęs tradicinę visuomenės sanklodą. Vėliau tokias idėjas palaikė ir taikė gamtosauginiai, radikalūs politiniai judėjimai, dalis subkultūrų.

Praktika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Paprasto gyvenimo praktika gali būti įvairi – nuo vartojimo sumažinimo iki visiško technologijų atsisakymo. Paprastai atsiribojama nuo perteklinių daiktų pirkimo – dovanų karštinės, prabangos prekių, pernelyg dažno daiktų keitimo, naujausių drabužių ir technologijų madų vaikymosi, perkama ne supermarketuose, o mažose parduotuvėse, turguose. Dažnai praktikuojantys paprastą gyvenimo būdą išsikelia į užmiestį, kaimą ar laukinę gamtą. Į paprastą gyvenimą įtraukiama ir paprastesnė mityba – neretai atsisakoma mėsos ar visų gyvulinių produktų, alkoholio, cukraus, daržovės auginamos darže ar miniatiūriniuose šiltnamiuose (miesto sąlygomis). Į technologijas įvairių paprastą gyvenimą praktikuojančių asmenų požiūris smarkiai skiriasi – pvz., amišai, luditai visiškai atsisako technologinių naujovių, tuo tarpu kiti internetą laiko svarbia bei ekologiška komunikacijos priemone. Visgi, televizija daugelio laikoma kenksminga kaip skatinanti vartotojiškumą.

Judėjimai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Judėjimai, bendruomenės, subkultūros, propaguojančios paprastą gyvenimą: amišai, menonitai, įvairių religijų vienuoliai, sufijai, luditai, hipiai, ekoanarchistai, Paskutiniojo Testamento bažnyčia, anastaziečiai, ISKCON, tolstojiečiai, Back-to-the-land judėjimas, digeriai, kvakeriai, survivalistai, fryganai, minimalistai[5] ir kt.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]