Janapolio dvaras

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Koordinatės: 55°31′20.54″ š. pl. 24°43′1.76″ r. ilg. / 55.5223722°š. pl. 24.7171556°r. ilg. / 55.5223722; 24.7171556

Janapolio dvaras
Vienas iš svirnų
Vienas iš svirnų
Vieta Janapolis, Anykščių rajonas
Įkurtas XVIII a.
Rūmų stilius Mūrinis
Bajorų giminės Pranckevičiai-Radziminskiai
Sadževičiūtė
Zubavičius
Jonas Pociūnas
Parkas Medžių alėja, tvenkiniai
Pastatų būklė Dvarvietė su dviem išlikusiais baroko stiliaus svirnais
Savininkas Privati nuosavybė
Vienas iš svirnų

Janapolio dvaras – buvusi dvaro sodyba, kurios fragmentai išlikę Janapolio kaime, Anykščių rajone, apie 2,5 km į šiaurės vakarus nuo Traupio, šalia kelio  1205  KavarskasTraupisLevaniškiai .

Janapolio dvaro sodyba įregistruota Kultūros vertybių registre 2005 m. balandžio 19 d.[1] (unik. kodas 54). Užimamos teritorijos plotas: 86000 m².

Dvaro sodybos fragmentus sudaro: 2 baroko stiliaus, aštuonbriaunės prizmės formos svirnai (sienos plotis ir aukštis – po 4 m), pavieniai senieji želdiniai, vandenų, kelių sistemos liekanos. Gyvenamieji dvaro trobesiai neišlikę. Teritorijoje yra ne dvaro laikotarpio (svetimkūnių) pastatų.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Baroko epochoje Janapolės priklausė Trakų vaivadijos Upytės pavietui. Dvarą valdė grafai Pranckevičiai-Radziminskiai. Jie Janapolėje įkūrė dvaro sodybą, pastatydino mūrinius rūmus.

XX a. pirmojoje pusėje dvaras priklausė poniai Sadževičiūtei. Ši, mirdama, paliko dvarą lenkų tautybės daktarui Zubavičiui, kuris gyveno mieste, o ūkį tvarkė ūkvedys Danilevičius. Iš Zubavičiaus dvarą pirko Jonas Pociūnas. Okupaciniu laikotarpiu dvarą valdė Pociūnienė, kuri vėliau išvyko į Ameriką. Dvaro žemės priklausė kolūkinei bendruomenei: 1949 m. kaimas buvo įjungtas į „Jaunosios gvardijos“ kolūkį, 19501991 m. priklausė Levaniškio kolūkiui.

XIX a. vaikai mokėsi Janapolio dvare. 1923 m. Janapolio dvare buvo 1 sodyba – 34 gyventoja.

Architektūra[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Manoma, sodyba susikūrė XVIII a. pirmoje pusėje. Ją sudarė mūriniai rūmai, abejose rūmų pusėse – oficinos, už jų svirnai. Vienas iš svirnų, kaip matyti iš 1784 m. Traupio bažnyčios inventoriaus, tarnavo kaip koplyčia.[2] Angliško tipo parkas, įkurtas už rūmų, užėmė apie 4 ha. Į sodybą vedė įvažiavimo alėja su 2 liepų eilėm, kuri pasibaigė ties centriniais vartais. Buvo patvenktas vakarine sodybos riba pratekantis upelis, sudarant du tarpusavyje susisiekiančius tvenkinius. Sodyba buvo aptverta tvora.

Išlikę svirnai (unik. kodai 30591, 30592) yra aštuonkampio formos plane, rotondos tūrio, vienaaukščiai, su rūsiais. Prieangiai – rizalitai dvišlaičiais stogeliais. Vieno iš svirnų (šiaurės vakarų pusėje) stogą vainikavo didžiulė medinė skulptūra, vaizduojanti Šv. Mykolą (neišlikusi).

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Janapolio dvaro sodybos fragmentai. Unikalus objekto kodas 54 In: Kultūros vertybių registras : https://kvr.kpd.lt
  2. Fontes Historiae Lituaniae. Vol. IX: Pabaisko dekanato vizitacija 1782–1784 m. / Parengė Algirdas Baliulis. Vilnius : Lietuvių katalikų mokslo akademija, 2010, p. 191.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]