Humusas (patiekalas)

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
   Šiam straipsniui ar jo daliai trūksta išnašų į patikimus šaltinius.
Jūs galite padėti Vikipedijai pridėdami tinkamas išnašas su šaltiniais.
Humusas

Humusas – (arabai vadina „hummus bi tahina“) Artimųjų Rytų virtuvės patiekalas, dar kitaip vadinamas avinžirnių užtepėlė. Arabų kalba „hummus“ yra avinžirnis. Humusas vartojamas kaip pagrindinis patiekalas, kaip užkandis ir kaip padažas, užtepas ar pagardas prie kitų patiekalų.

Tiksliai nėra žinoma kur ir kada atsirado humusas. Viena versija, kad kilo iš Egipto ir Levanto kraštų. Laikomas vienu seniausių pasaulio patiekalų. Savo nacionaliniu patiekalu jį laiko Egiptas, Graikija, Izraelis, Jordanija, Libanas, Palestina, Sirija, Turkija. Humusas dabar išpopuliarėjo ir tapo mėgstamu daugelyje pasaulio šalių.

Pagrindiniai ingredientai: avinžirniai ir tahinis, t. y. sezamų sėklų pasta. Patiekalas gaunamas virtus avinžirnius sutrinant iki vientisos masės kartu su tahiniu, druska, kuminu, alyvuogių aliejumi ir citrinų sultimis. Priklausomai nuo pridedamų produktų, humusas skiriasi savo skoniu. Dažnai vartojami prieskoniai yra česnakas, kepta raudonoji ar rūkyta paprika, kepti svogūnai ar pomidorai, moliūgo tyrė, kedro riešutai, sūris feta, kakava