Haumea

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Peršokti į: navigacija, paiešką
Haumea ir jos palydovai Hi'iaka bei Namaka (dailininko piešinys)

Haumea yra nykštukinė planeta Koiperio juostoje, atrasta 2004 m. Michael E. Brown, Maunt Palomaro observatorije, JAV. 2008 metų rugsėjo 17 d. Tarptautinės astronomų sąjungos pripažinta nykštukine planeta, ir pavadinta Haumea (havajiečių gimdymo deivės) vardu.

Haumea planetos forma dar nėra tiksliai žinoma, tačiau pagal stebėjimo duomenis manoma, kad tai yra elipsoidas, kurio didysis pusašis yra du kartus ilgesnis už mažąjį. Manoma, kad planeta yra hidrostatinėje pusiausvyroje, o tai leidžia jai suteikti nykštukinės planetos statusą. Planetos didelis sukimosi apie ašį greitis, didelis albedas ir didelis tankis yra tikriausiai praeityje įvykusio didelio susidūrimo pasekmė, kurio metu Haumea, kartu su savo dviem palydovais ir dar keliais Koiperio juostos objektais, tapo didžiausia „skeveldra“.

Haumea yra plutoidas, t. y. nykštukinė planeta skriejanti toliau už Neptūno orbitos. Haumea regimasis ryškis yra 17.5 mag. ir tai yra trečias pagal ryškumą Koiperio juostos objektas po Plutono ir Makemake. Haumea masė yra 1400 kartų mažesnė už Žemės ir sudaro apie trečdalį Plutono masės. Vikiteka