Gustav Alfred Ring

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Gustavas Alfredas Ringas (norv. Gustav Alfred Ring; 1889 m. spalio 21 d. Trumsėje (kitur norodyta Kopenhagoje) – 1958 m. birželio 9 d. Osle) – Norvegijos verslininkas, Lietuvos Respublikos generalinis garbės konsulas Osle.

Biografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

1909 m. baigęs vidurinę mokyklą, toliau mokėsi vienmetėje karo mokykloje. 1912 m. baigė komercinę gimnaziją, po to siekė ekonominio išsilavinimo JAV ir Kanadoje. Grįžo į Europą ir 1915 m. Kristianijoje (tuometinis Oslo pavadinimas) įkūrė savo vardo įmonę, besispecializavusią įrangos parduotuvėms, restoranam ir ofisams tiekime. Gustav A. Ring System Maskiner A/S po įkūrėjo mirties perėjo į sūnaus rankas, o 1983 m. buvo parduota firmai Scanvest.

1926 m. rugpjūčio mėn. G.A.Ringas buvo paskirtas Lietuvos garbės konsulu Osle. Jis veikė keliomis kryptimis: populiarino Lietuvą gimtojoje šalyje, teikė žinias apie Norvegijos ūkį, ieškojo partnerių lietuvių verslininkams. Kartu konsulas gynė Lietuvos Respublikos interesus Vilniaus ir Klaipėdos kraštų klausimais.

Jo pastangų dėka 1935 m. rugpjūtį Lietuvos eksporto įmonė „Maistas” išsinuomojo, o gruodį nupirko Anglijos Wm Simons & Co Ltd firmos statytus refrižeratorius „Rimfrost“ ir „Barfrost“ (nuo 1936 m. „Kretinga“ ir „Utena“). Šie 542 BRT keliamosios galio garlaiviai tapo šalies prekybinio laivyno užuomazga: buvo įdarbinti lietuviai jūreiviai, kroviniai pradėti gabenti savais laivais. 1938 m. vasarą generalinio konsulo pagalba Klaipėdos įmonė „Sandėlis“ Trondheime įsigijo laivą „Augustal“ (1607 BRT). Pavadintas „Panevėžiu“, jis tapo didžiausiu lietuviškų jūrinių laivų tarpe.

G.A.Ringas prisidėjo ir prie kultūrinių ryšių tarp abiejų valstybių stiprinimo: buvo surengta lietuvių liaudies meno paroda, organizuotos Lietuvos–Norvegijos futbolo rinktinių draugiškos rungtynės. Jis buvo aktyvus 1934 m. lapkričio 7 d. įkurtos Norvegijos–Baltijos šalių draugijos (norv. Norsk-Baltisk forening) narys, 1936 m. įsteigė sidabrinę Slidinėjimo taurę, dėl kurios varžėsi Estijos, Latvijos ir Lietuvos studentai.[1]

1940 m. rugpjūčio 8 d. Lietuvos TSR Užsienio reikalų ministerijos generalinio sekretoriaus Pijaus Glovacko raštu Oslo konsulatas turėjo būti uždarytas, o dokumentacija perduota Sovietinei ambasadai. Tačiau tai neįvyko – Lietuvos Respublikos konsulinė įstaiga dirbo ir Antrojo pasaulinio karo metu, ir po jo. Tuo metu buvo stengiamasi padėti lietuvių pabėgėliams vienu ar kitu būdu atsidūrusiems Norvegijos Karalystėje. Po G.A.Ringo mirties Lietuvos generaliniu garbės konsulu Osle buvo paskirtas Hilmaras Marinius Hansenas.

G.A.Ringas buvo vedęs – žmona Ingrida (1893–1922), sūnus Gustavas Alfredas (jaun.) (1916–1993).

Išnašos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]