Pereiti prie turinio

George A. Romero

Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.
Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
George A. Romero
Džordžas Romeras 2007 m.
Gimė 1940 m. vasario 4 d.
Niujorkas, Jungtinės Amerikos Valstijos
Mirė 2017 m. liepos 16 d. (77 metai)
Torontas, Kanada
Sutuoktinis (-ė) Suzanne Desrocher, Christine Forrest (buv.)
Vaikai Tina, Cameron
Veikla kino režisierius, scenaristas, prodiuseris, aktorius
Sritis kinematografija
Alma mater Carnegie Mellon University, Pitsburgas
Žinomas (-a) už Siaubo filmai apie zombius
Vikiteka George A. Romero

Džordžas Romeras (angl. George A. Romero, George Andrew Romero, 1940 m. vasario 4 d. Niujorke, JAV - 2017 m. liepos 16 d. Toronte, Kanadoje) – amerikiečių ir kanadiečių kino režisierius, scenaristas, prodiuseris, aktorius, visų pirma išgarsėjęs kaip siaubo filmų apie zombius kūrėjas, gavęs „Visų zombių krikštatėvio“ pravardę. Dž. Romero tėvas – kubietis, motina – JAV lietuvė. 2009 m. gavo Kanados pilietybę, apsigyvenęs Toronte.

Kūryba[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dž. Romeras siaubo mylėtojų susitikime 2005 m.
„Gyvų numirėlių nakties“ filmavimo aikštelė kapinėse Pensilvanijoje

Džordžas Romeras gimė Bronkse, Niujorke, jo motina buvo lietuvė, o tėvas – kubietis. Romeras pradėjo filmuoti jau nuo 14 metų, turėdamas 8 mm kamerą. Baigęs teatro meno studijas Pitsburgo Karnegio Melono universitete, kūrė trumpus filmus, reklamas, kartu su 9 draugais įsteigė kompaniją Image Ten Productions. Sukaupęs pradinį 100 tūkst. USD kapitalą, 1968 m. susuko savo pirmąjį filmą „Gyvų numirėlių naktis“ (Night of the Living Dead), tapusį kultiniu. Tai buvo pilnametražis juodai baltas filmas, kupinas neįtikėtinų specialiųjų efektų, sukuriančių šimtaprocentinį veiksmo tikroviškumo jausmą, panardinančių žiūrovą į gąsdinančius ir šokiruojančius filmo įvykius. Apie jį iš karto daug rašė, pylėsi kritika, netgi buvo reikalaujama uždrausti dėl pernelyg atvirų kanibalizmo ir smurto scenų. Tai buvo esminis posūkis siaubo filmų žanre, savotiška filmų apie zombius pradžia.

Sekantys keli sukurti filmai tokio dėmesio ir populiarumo nebesulaukė. 1971 m. už gautą honorarą sukūrė dramą There's Always Vanilla, 1973 m. – du siaubo filmus: „Bepročiai“ (The Crazies) (apie išprotėjančius žmones mažame miestelyje, paveiktame slapto biologinio ginklo) ir „Raganų sezonas“ (Season of the Witch) (pakartotinai išleistas 1982m., apie namų šeimininkę, tampančią ragana). 1978 m. sukurtame filme Martin pasakojama apie maniaką, save laikiusį vampyru. Šios juostos buvo nufilmuotos Pitsburgo apylinkėse.

Sugrįžimas prie zombių[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Tais pačiais metais Dž. Romeras sugrįžo prie zombių temos, sukurdamas „Numirėlių prisikėlimą“ (Dawn of the Dead), susilaukusį neįtikėtinos sėkmės: išleistus pusę milijono JAV dolerių atpirko 55 milijonai. Po šio filmo atsivėrė galimybės kurti didelio biudžeto filmus, imta bendradarbiauti su siaubo „karaliumi“ Stivenu Kingu, (Creepshow, 1982, 1987 m.), kino kompanija „Warner Brothers“. Pastaroji išskyrė 15 mln. USD, kuriant seriją filmų apie zombius „Mirusiųjų žemė“ (Land of the Dead). Šios juostos filmavimai vyko Kanadoje, stebint tūkstančiams gerbėjų šį procesą internetu. 2005 m. birželio 24 d. pasirodžiusi filmo 4-ji serija susilaukė didelio populiarumo, tapo genijaus sugrįžimo į pagrindinę temą triumfu. 2007 m. pasirodžiusį „Mirusiųjų dienoraštį“ (Diary of the Dead) galima laikyti ne penktuoju serijoje, bet pirmuoju naujame filmų apie zombius cikle. Čia nerodomos scenos iš pasaulio po apokalipsės – žiūrovas grąžinamas į istorijos pradžią, kada šios būtybės tik pasirodo. Daugelis kino kritikų Dž. Romero darbuose matė socialinę potekstę. „Gyvų numirėlių naktyje“ jie įžvelgė vartotojiškos visuomenės satyrą, atsaką į 1960-jų metų audringus įvykius Amerikos gyvenime, „Numirėlių dienoje“ (Day of the Dead) – konfliktą tarp mokslo ir kariškių, „Mirusiųjų žemėje“ – klasinio konflikto tyrimą.

Romero įtaka[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dž. Romero tęstiniai projektai buvo sėkmingi, zombiai tapo „madingais“ ir kitų režisierių darbuose: Denio Boilo „Po 28 dienų“ (2003 m.), Zako Snaiderio „Mirusiųjų saulėtekis“ (2004 m.), be to, televizijos seriale „Vaikščiojantys negyvėliai“ (The Walking Dead) ir pan.

Filmografija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Metai Filmas
lietuvių k./originalo k.
Įnašas Vaidmuo
Režisierius Scenaristas Redaktorius Aktorius
1968 Gyvų numirėlių naktis/Night of the Living Dead + + + + Vašingtono reporteris
1971 /There's Always Vanilla + + +
1973 Bepročiai/The Crazies + + + + Meras
/Season of the Witch + + +
1978 Martinas/Martin + + + + Tėvas Hovardas
/Dawn of the Dead + + + + TV režisierius
1981 /Knightriders + + +
1982 Siaubo kaleidoskopas/Creepshow + +
1985 /Day of the Dead + + + Zombis su šaliku
/Document of the Dead + Jis pats
1987 /Creepshow 2 +
/Drive-In Madness + Jis pats
1988 /Monkey Shines + +
1990 /Tales from the Darkside: The Movie +
/Two Evil Eyes + +
/Night of the Living Dead +
1991 Avinėlių tylėjimas/The Silence of the Lambs + FBI agentas Memfyje
1993 /The Dark Half + +
2000 /Bruiser + +
/The American Nightmare + Jis pats
2004 /Dawn of the Dead +
2005 Mirusiųjų žemė/Land of the Dead + + + Lėlininkas
/Midnight Movies: From the Margin to the Mainstream + Jis pats
2008 Mirusiųjų dienoraštis/Diary of the Dead + + + Šerifas
/Dead On: The Life and Cinema of George A. Romero + Jis pats
2009 /Deadtime Stories + Jis pats
/Survival of the Dead + +

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]


Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.