Socialinė klasė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
(Nukreipta iš puslapio Klasė (sociologija))

Socialinė klasėsocialiniuose moksluose ir politikos teorijoje naudojama sąvoka, besiremianti socialinės stratifikacijos modeliais, pagal kuriuos žmonės yra skirstomi į hierarchiškas socialines kategorijas[1], dažniausiai išskiriant aukštesniąją klasę, viduriniąją klasę ir žemesniąją klasę. Skirtingai nuo kitų sistemų, išskyrus pirmykštes bendruomenes, klasių sistemoje randame didesnį socialinį mobilumą ir į pasiekimus orientuotą padėtį.

Sluoksnių nelygybė[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Dažniausiai taikomi klasinės nelygybės rodikliai:

  • Užimtumas
  • Nuosavybė ir turtas

Marksizmas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Klasių teorija yra susijusi su marksizmu arba neomarksizmu. Egzistuoja dviejų (marksistinis) ir daugelio (neomarksistinis) klasių modeliai. Pasak marksizmo, klasių atsiradimas yra darbo pasidalijimo produktas. Marksizmas teigia klasių visišką interesų priešiškumą (klasės turi skirtingus interesus, o tai veda į konfliktą) ir galų gale interesų išnykimą. Klasikiniame marksizme klasinė priklausomybė buvo nustatoma per asmens vietą gamybos procese, ypatingai per gamybos priemonių nuosavybę. Marksizmą kritikuojantys mokslininkai teigia, jog visuomenės skirstymas į dvi antagonistines klases yra pernelyg schematiškas. Klasių sąvokos šiuolaikinėje sociologijoje ir politologijoje vartojamos ne tik marksistų. Dažnai vartojama „viduriniosios klasės“ sąvoka.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. Grant, J. Andrew (2001). „class, definition of“. In Jones, R.J. Barry (red.). Routledge Encyclopedia of International Political Economy: Entries A–F. Taylor & Francis. p. 161. ISBN 978-0415243506.