Pereiti prie turinio

Geltonžiedė aklė

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Galeopsis speciosa
Geltonžiedė aklė (Galeopsis speciosa)
Geltonžiedė aklė (Galeopsis speciosa)
Mokslinė klasifikacija
Karalystė: Augalai
( Plantae)
Skyrius: Magnolijūnai
( Magnoliophyta)
Klasė: Magnolijainiai
( Magnoliopsida)
Poklasis: Notreliažiedžiai
( Lamiidae)
Šeima: Notreliniai
( Lamiaceae)
Gentis: Aklė
( Galeopsis)
Rūšis: Geltonžiedė aklė
( Galeopsis speciosa)
Binomas
Galeopsis speciosa
Mill.

Geltonžiedė aklė (Galeopsis speciosa) – notrelinių (Lamiaceae) šeimos aklių (Galeopsis) genties augalas. Savaime auga vidutinių platumų Europoje ir Vakarų Azijoje, taip pat ir Lietuvoje.

Auga laukuose, daržuose, dirvonuose, bergždynuose, krūmuose, kirtimuose, pakelėse. Paplitusi pasėlių piktžolė. Sėklas lesa kai kurie paukščiai.

Tai vienmetis, 0,5-1 m aukščio žolinis augalas, apaugęs šiurkščiais, šeriškais plaukeliais. Stiebas status, keturbriaunis, ties bambliais sustorėjęs. Lapai 3-6 cm ilgio ir 1,5-3 cm pločio, kiaušiniškai lancetiški ar rombiški, priešiniai, dantyti, smailiaviršūniai. Lapų kraštai dantyti, su 5-7 danteliais kiekviename šone.

Žiedai susitelkę tankiais menturiais viršūninių lapų pažastyse. Taurelė iki 2 cm ilgio, varpelio formos, su penkiais stambiais, aštriais, liaukingais danteliais. Vainikėlis iki 3,5 cm ilgio, šviesiai geltonas, dvilūpis, jo vamzdelis balkšvas, 2-3 kartus ilgesnis už taurelės vamzdelį. Viršutinė lūpa plati, plaukuota, išgaubta, dantyta viršūne. Apatinė lūpa violetinė ar vyšninė, žiotyse geltona dėmė, įsmaugta ir vėl paplatėjusia viršūne. Kuokeliai keturi, du ilgi ir du trumpi.

Žydi visą vasarą ir rudens pirmoje pusėje. Vaisiai – tamsiai pilki arba rusvi, margi, gūbriuoti, juodai išraižyti riešutėliai. Dauginasi sėklomis, kurios dirvožemyje išlieka daigios iki 10 metų. Sudygsta patekusios į paviršinį dirvožemio sluoksnį.

Tai nuodingas augalas gyvuliams, ypač arkliams. Sukelia paralyžių. Sėklose yra apie 45 proc. nuodingo aliejaus, tinkamo techniniams reikalams, pavyzdžiui, odos gaminiams blizginti.

Yra išskiriamas vienas geltonžiedės aklės porūšis ir varietetas:

  • Galeopsis speciosa subsp. sulphurea (Jordan) Briq.
  • Galeopsis speciosa var. boroei (Corb.) P. Fourn.