Fable

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search
Fable
Fablebox.jpg
Kūrėjas Lionhead Studios, Big Blue Box, Robosoft Technologies (Mac)
Leidėjas Microsoft Game Studios, Feral Interactive (Mac)
Dizaineris {{{dizaineris}}}
Kompozitorius {{{kompozitorius}}}
Išleidimo data {{{išleidimo data}}}
Žanras (-ai) Vaidmenų (RPG)
Režimas Vieno žaidėjo
Reitingai ESRB: M
PEGI: 16+
Platforma Microsoft Windows, Mac OS X, Xbox
Versija {{{versija}}}
Variklis RenderWare
Reikalavimai
Platinimas DVD
Licencija {{{licencija}}}
Pirmtakas {{{pirmtakas}}}
Kitos dalys Fable II, Fable III
{{{svetainė}}}

Fable – 2004 m. rugsėjo 14 d. išleistas kompiuterinis vaidmenų žaidimas (RPG), skirtas Xbox, Mac OS X ir Windows platformoms. Sukurtas „Big Blue Box“, „Lionhead Studios“ antraeilės kūrėjų grupės, ir išleistas „Microsoft“. 2005 m. buvo išleistas papildymas „Fable: The Lost Chapters“ Windows ir Xbox platformoms, vėliau ir Mac.

Veiksmas vyksta fiktyviame Albion pasaulyje. Žaidėjas valdo veikėją berniuką, anksti tapusį našlaičiu, ir bando įgyvendinti jo svajonę – tapti herojumi. Visi poelgiai teigiamai arba neigiamai veikia bendravimą su Albiono pasaulio gyventojais, veikėjas gali krypti į gėrio ar blogio pusę. Nuo žaidėjo elgesio, nuo to, kaip jis vykdys užduotis, žmonės reikš veikėjui simpatiją arba ims bijoti jo, laikys plėšiku ir pan.

Pradžioje vadinto Project Ego, „Fable“ kūrime dalyvavo per 70 žmonių. Muziką žaidimui parašė Raselas Šo (Russell Shaw), o įžanginę melodiją Oskarui nominuotas kompozitorius Danielius Elfmanas.

Žaidimas tapo perkamiausiu 2004 m. spalį, o 2007 metais jo kopijų buvo parduota daugiau nei 2 mln. „Fable II“ pasirodė 2008 m. spalio 21 d. „Fable III“ buvo išleistas 2010 m. spalio 26 d.

Apžvalga[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Fable“ (AK) paveikslėlis. Veikėjas kovoja su banditu. Viršuje, kairėje yra gyvybės ir manos skaitiklis, o viršuje, dešinėje – žemėlapis. Įgūdžiai rodomi lentelėje, apačioje.

„Fable“ yra trečiojo asmens perspektyvos kompiuterinis vaidmenų žaidimas. Žaidimo tikslas – įvykdyti pagrindines žaidimo siužeto linijos užduotis, taip pat – ir papildomas užduotis, kurios tiesiogiai nesusijusios su žaidimo istorija.

Dauguma užduočių pradedamos pagrindinėje vietoje, žinomoje kaip Herojų gildija (angl. Heroes' Guild), būtinos užduotys žymimos aukso simboliu, o papildomos sidabro ir gali būti vykdomos bet kokia tvarka.[1] Keletas užduočių leidžia pasirinkti pusę, padėti banditams ar pirkliams ir sargybiniams. Žaidėjai gali girtis priėmę užduotį, ją įvykdę, prieš tai susilažinę, tarkim, kad nepatirs jokios žalos ar užduotį įvykdys neapsiginklavus.[2] Už tai galima gauti didesnį atlygį. Įvykdant užduotį žaidėjas gauna auksinių, už kuriuos galima pirkti ginklus ir šarvus bei garbės taškų, kurie įtakoja, kaip į Herojų žiūrės miestiečiai. Herojus taip pat gauna trofėjų, kuriuo galima pasigirti miesto gyventojams ir gauti dar daugiau šlovės.

Ginklus galima tobulinti pridedant tam tikrą efektą, kad dažniau atremtų puolimą ar kad darytų daugiau žalos. Herojaus sugebėjimai gali būti keliami patirties rutuliais (angl. Experience Orbs), kurie gaunami užmušant priešus ar baigiant užduotis. Patirties taškai skirstomi į 4 kategorijas: bendrą (angl. General), jėgos (angl. Strength), įgūdžių (angl. Skill) ir valios (angl. Will).[2]

Miestuose galima nusipirkti ne tik rūbų ir ginklų, bet net ir namą, jį apstatyti baldais ir net nuomoti keliautojams už auksinius. Herojus gali pirštis ir susituokti su moterimi ar net vyru ir turėti su jais lytinį aktą.[3]

Veikėjo vystymo kryptys[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Žaidime herojus gali lygiuotis į gėrio arba blogio pusę. Darant gerus darbus (žudant priešus ar gelbstint gyventojus) užsidirbama gėrio taškų, tuo tarpu darant blogus darbus (žudant nekaltus, pažeidinėjant įstatymus) kaupiami blogio taškai. Be to, valgant tam tikrą maistą taip pat gaunami blogio ar gėrio taškai, pvz., valgant tofu gausite gėrio taškų, o suvalgius keptą viščiuką – blogio, kadangi kažkada jis dar buvo gyva būtybė. Gėrio ar blogio efektai ne tik atsiliepia neigiamu ar teigiamu gyventojų žiūrėjimu į herojų, bet ir pakeičia jo paties išvaizdą. Daug gėrio taškų herojui suteiks aureolę ir tvinksintį spindulį aplinkui galvą, aplinkui skrajos drugeliai ir pan., o blogio apsėstas herojus pažeme skleis nedidelę, raudoną miglą, trauks muses, jo akys švytės raudonai ir ant kaktos augs ragai.[2]

Herojų veikia ir kiti efektai, pvz., valgant daug herojus priauga svorio, tuo tarpu piktnaudžiavimas alkoholiu sukelia pykinimą, vėmimą.[2] Įtakos turi ir tai, kokius rūbus herojus nešioja. Šviesūs drabužiai suteikia kilnumo, žmonės ima gerbti herojų. Tamsūs drabužiai suteikia blogio įspūdį, priverčia žmones bijoti herojaus. Herojaus išvaizdą galima keisti parenkant tam tikrus plaukus, barzdą, tatuiruotes.[2] Herojaus savybės taip pat keičia išvaizdą, pvz., didelis jėgos taškų kiekis skatina raumenų augimą, įgūdžių taškai – ūgio, o aukšti burtų lygiai suteikia švytinčių paslaptingų efektų.[4][2]

Siužetas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

DĖMESIO: toliau atskleidžiamos kūrinio detalės

„Fable“ veiksmas vyksta sugalvotame Albion pasaulyje, pilname polių su didžiulėmis niekam nepriklausomomis lygumomis ir miškais. Kadaise vadinta Senąja karalyste (angl. Old Kingdom), ištisa žemė buvo valdoma senovės karališkosios giminystės linijos, vadintos Archon. Pirmasis Archonas buvo taikus ir pasiturintis valdytojas, bet jo jėgos šaltinis buvo antikinis ir labai galingas kalavijas, kuris palaipsniui pražudė jį ir visą karalystę. Iki to laiko kai žaidimo veiksmas prasideda, pasaulis vis blogėjo ir blogėjo. Viena žymiausių institucijų – Herojų gildija. Tai herojų mokymosi ir treniravimosi centras. Herojai samdomi kaip vagys, kariai, sargybiniai, gelbėtojai ir saugotojai. Gildija nevykdo moralės nuosprendžių, kad ir kokie herojų veiksmai bebūtų.

Kai herojus yra dar vaikas, į jo kaimą, Oakveilą (angl. Oakvale), jo sesers gimimo dieną įsiveržia banditai ir jį sunaikina. Paaiškėja, kad jo visa šeima žuvo. Staiga pasirodo herojus vardu Maze, jis išgelbsti berniuką ir įtikina jį įstoti į gildiją; Maze įžvelgia jame daug potencialo. Paūgėjęs berniukas išsiruošia į kelionę ieškoti priežasties, dėl ko jo kaimas buvo sudegintas.

Po kiek laiko Maze jam praneša apie aklą aiškiaregę, gyvenančią banditų stovyklavietėje netoli Oakveilo, ir pasiūlo jam įsiskverbti į banditų gaują. Pasirodo, kad aiškiaregė yra jo sesuo, pagrobta buvusio herojaus ir dabartinio banditų vado Twinblade. Po įnirtingos kovos herojus turi galimybę pasirinkti – nužudyti jį ar pasigailėti.

Vėliau, kai herojus gauna Albiono gyventojų pripažinimą, jam pasiūloma dalyvauti Arenoje, kur jis sutinka legendinį herojų, vadinamą Jack of Blades, kuris rengia arenos kovas ir paskutiniajame iššūkyje iššaukia kovą tarp herojaus ir jo konkurentės bei taip pat draugės Whisper. Kai jis ją įveikia, jam vėl duodama galimybė rinktis – nužudyti ar palikti gyvą.

Padedamas aklos sesers herojus nusprendžia bet kokia kaina nugalėti Jack of Blades. Jam pavyksta sužinoti, kad jo mama vis dar gyva ir jis ketina ją išlaisvinti iš Bargatės kalėjimo. Deja, jį sučiumpa ir jam tenka kalėjime praleisti metus ar daugiau. Kai jam galiausiai pavyksta pasprukti su savo mama, jis suseka Džeką (angl. Jack ar Jack of Blades). Dar blogiau, Maze pereina į Džeko pusę ir pagrobia herojaus seserį. Kiek vėliau paaiškėja, kad tai Džekas įsakė Maze sugriauti herojaus namus. Nugalėjęs Maze herojus susigrumia su pačiu Džeku, deja jo mama žūsta. Įveikęs Džeką herojus turi pasirinkti, sunaikinti ar pasilikti Eonų kalaviją (angl. Sword of Aeons), kurio Džekas siekė nužudydamas herojaus seserį. Atsižvelgiant į tai, kaip pasielgėte, sunaikinote kardą ar ne, iš viso yra keturios skirtingos pabaigos. Kūrėjų sąrašui pasibaigus, žaidėjai gali tęsti žaidimą.

„The Lost Chapters“ specialiame leidime istorija tęsiasi. Herojus turi nukeliauti į Šiaurines dykines (angl. Northern Wastes) pagelbėti legendiniam herojui Scythe sustabdyti blogį nuo sugrįžimo. Jam tenka nugalėti Jack of Blades dar sykį, kuris sugrįžo iš numirusiųjų ir atgimė drakono pavidalu.

Kūrimas[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Fable“ buvo pirmasis „Big Blue Box“, antraeilės Peter Molyneux įkurtos „Lionhead“ kompanijos kūrėjų grupės, žaidimas. Po ilgų leidėjo ieškojimų, su „Big Blue Box“ susisiekė „Microsoft“ ir pasiūlė kontraktą. Pasak Simono Karterio, jie norėjo sukurti tokį vaidmenų žaidimą, kokio niekas iki tol nekūrė:

Cquote2.png Pasaulis bus pritrenkiančiai nuostabi vieta, pilna krioklių, kalnų, tankių miškų, įtikinamų ir patraukiančių dėmesį veikėjų, žmonių, kurie reaguoja į tai, ką tu padarei. Žaidėjui mes norėjome suteikti visišką herojaus valdymą, kuris prisitaikytų prie to, kaip žaidėjas žaidžia, kuris sentų, taptų visų bijomas kovoje, kuris turėtų tokią išvaizdą, kokios norėtų žaidėjas ir pan. Mes norėjome, kad kiekvienas žaidėjas susidarytų asmeninę nuomonę apie žaidimą. Todėl pradžioje mes patys žaidimą vadinome skirtingai.[5]

'

Cquote1.png

Sukurti žaidimą prireikė ketverių metų.[6]

Peter Molyneux entuziastingai išreklamavo „Fable“.

Peter Molyneux pareiškė, kad „Fable“, jo nuomone, „Bus geriausias visų laikų žaidimas“.[7]

Muziką žaidimui parašė Raselas Šo, kuris prieš tai dirbo prie kitų Molyneux žaidimų, tokių kaip „Magic Carpet“ ir „Black & White“, o įžanginę melodiją Oskarui nominuotas kompozitorius Danielius Elfmanas.

Fable: The Lost Chapters[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

2005-ųjų spalį „Fable“ buvo išplėstas ir išleistas kaip „Fable: The Lost Chapters“ Xbox ir Windows platformoms. Vėliau, 2008 m. kovo 31 d., kompanijos „Feral Interactive“ buvo pritaikytas ir Mac OS X platformai.[8]

„The Lost Chapters“ turi tokį patį turinį kaip ir originalusis „Fable“, taip pat papildomai naujų monstrų, ginklų, burtų, daiktų, šarvų, miestų, pastatų bei naujų veikėjo būsenos ir jausmų išreiškimų. Žaidimo istorija yra praplečiama devyniais naujais plotais ir dar šešiolika naujų užduočių. Veikėjams, tokiems kaip Briar Rose ir Scythe, kurie atliko antraeilius vaidmenis originaliame žaidime, dabar suteikta daugiau svarbos, jie įtraukti į kai kurias pagrindines ir antrines užduotis. Jack of Blades balsas padarytas, kad skambėtų giliau, aršiau ir dar labiau demoniškai.

Kritika[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Fable“ buvo gerai sutiktas. Metacritic ir Game Rankings originalią Xbox versiją įvertino 85 %.[9][10] Žaidimas laimėjo daugiau nei 50 apdovanojimų ir tuo metu buvo perkamiausias Xbox žaidimas.[11]

„Fable“ sulaukė pagyrimo už gerą kovos sistemą, gražiai atvaizduojamus veikėjus, britišką humorą,[12] ir bene labiausiai už tai, kad viską galima daryti laisva valia ir dėl to sulaukti skirtingų padarinių.[13] Taip pat pagirtas už įdomią istoriją, kuri perėjus pusę žaidimo tampa dar įdomesnė, bet buvo ir nepasitenkinimų dėl per trumpos pagrindinės istorijos, tačiau šalutinių užduočių gausa situaciją kiek pagerino.

Vienas už nusiskundimų buvo toks: pasirodžius „Fable“ jis neturėjo savybių, apie kurias dar kuriant žaidimą kalbėjo Molyneux.[14] Buvo kalbama, kad herojus galės turėti vaikų[15] ir kad tai bus svarbi detalė žaidime.[16] Į tai atsižvelgęs, Molyneux viešai atsiprašė „Lionhead“ forume, kur pasakė: „Jei aš praeity minėjau apie žaidimo savybę, kurios dėl tam tikrų priežasčių neįgyvendinome, aš atsiprašau.“[17]

„Fable: The Lost Chapters“ buvo įvertintas šiek tiek mažiau nei originalas.[18] Gregas Kasavinas iš Gamespot teigia, kad papildymas žaidimui padėjo netapti „išsikvėpusiu“.[19] 1UP.com teigia, kad papildymas buvo išleistas iš dalies kreipiant dėmesį į nusiskundimus dėl per trumpos originalo istorijos.[20]

Išleidimo dieną „Fable“ sulaukė didžiulio pasisekimo. Pirmąją savaitę Šiaurės Amerikoje buvo parduota 375 000 žaidimo kopijų,[21] ir 600 000 kopijų per pirmą mėnesį.[22] 2006-ųjų pabaigoje buvo parduota per 2 mln. žaidimo vienetų.[23] 2005 m. „Microsoft Game Studios“ paskelbė, kad „Fable II“ bus vienas pirmųjų, kurie pasirodys naujos kartos Xbox 360 konsolėse.[24]Fable II“ pasirodė 2008-ųjų spalio 21 d.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

 1. Loe, Casey (2004). Fable: PRIMA Official Guide. „Fundamentals – Training: Quests“. United States of America: Random House. pp. 4–6.
 2. 2,0 2,1 2,2 2,3 2,4 2,5 http://www.ign.com/articles/2005/09/16/fable-the-lost-chapters-2
 3. http://www.ign.com/articles/2004/08/27/fable?page=2
 4. Cohen, Peter (2008-06-13). „Mac Software: Fable: The Lost Chapters“. Macworld.
 5. Carter, Dene; Simon Carter (2002-06-14)."Developer Diary #1: Out of the Blue". Lionhead Studios.
 6. Saltzman, Marc (2004-09-29). „Fable weaves fun fantasy adventur“. USA Today.
 7. Staff (2003-04-18). „Xbox Previews: Fable“. Computer and Video Games.
 8. Fable: The Lost Chapters išleidimo data. Feral Interactive.
 9. „Fable apžvalga“. Game Rankings.
 10. „Fable (xbx: 2004)“. Metacritic. Archyvuota kopija 2008-09-12 iš Wayback Machine projekto.
 11. Tilley, Steve (2004-10-10). „Fable Guru: It’s All My Fault“. Toronto Star: S27 psl.
 12. Yusuf, Bulent (2004-10-24). „Digital Culture; Making the Myth“. The Observer: p. 76.
 13. Buchanan, Levi (2004-09-23). „Moral choices have (limited) consequences in Microsoft’s Fable“. Chicago Tribune.
 14. Peter Molyneux (2004-10-01). „A message from Peter Molyneux“. Lionhead Forums.
 15. „World Exclusive: Peter Molyneux talks Fable – Part Two“. spong.com. 2003-10-02.
 16. „World Exclusive: Peter Molyneux talks Fable—Part Three“. spong.com. 2003-10-01.
 17. Bishop, Stuart (2004-10-04). „Molyneux apologetic over missing Fable features“. Computer and Video Games.
 18. Fable: The Lost Chapters Scores (Xbox Archyvuota kopija 2012-10-26 iš Wayback Machine projekto. and PC). Metacritic.
 19. Kasavin, Greg (2005-09-06). „Fable: The Lost Chapters (PC) Review“ Archyvuota kopija 2008-07-25 iš Wayback Machine projekto.. Gamespot.
 20. Lee, Garnett (2005-04-28). „Preview: Fable: The Lost Chapters (PC)“ Archyvuota kopija 2013-03-31 iš WebCite projekto. 1UP.com.
 21. Parduota 375 000 Fable kopijų.
 22. Fable sėkmingai toliau „laužo“ rekordus.
 23. Parduota per 2 mln. vnt..
 24. Thorsen, Thor (2005-04-03). Xbox 360 žaidimai: Halo, Fable ir Project Gotham. Gamespot.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Wikimedia alt gold.svg

Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.

Wikimedia alt gold.svg Šis straipsnis yra tapęs savaitės straipsniu.