Maginė energija

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.
Jump to navigation Jump to search

Maginė energija, mana – hipotetinė antgamtinė energija, kuri, dalies tikinčių magija požiūriu, yra panaudojama maginių veiksmų metu.

Mana yra tradicinis terminas, kuris kultūrinėje antropologijoje naudojamas kaip maginės energijos sinonimas. Kartais teigiama, kad sielos ir dvasios yra sudarytos iš manos ar jų substancija su mana glaudžiai susijusi.

Terminas mana yra atsiradęs Okeanijos kalbose (melaneziečių, polineziečių, mikroneziečių). Ten jis reiškė beasmenę jėgą, slypinčią žmonėse, gyvūnuose, augaluose, negyvuose daiktuose, kuri jautriam stebėtojui sukelia nuostabą ar pagarbą. Kultūrinėje antropologijoje ši samprata kartais siejama su pirmykštėmis religijomis.

Mana maginėje fantastikoje[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Maginėje fantastikoje (literatūroje, kompiuteriniuose ir stalo vaidmenų žaidimuose) mana paprastai tapatinama su magine energija, kuri laikoma savotišku magams būtinu ištekliu, naudojamu kerint. Pvz., keliama mintis, kad tam tikrose vietose mana generuojama intensyviau, tai lyg savotiški manos šaltiniai, todėl magai ir panašūs kerėtojai stengiasi įsikurti tokiose gausios manos vietose. Žaidimuose manos kiekis matuojamas magijos taškais, manos taškais ar kitokiais vienetais (pvz., žiežirbosKarių ir magų“ sistemoje).