Dzūkijos arboretumas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Koordinatės: 54°20′11″š. pl. 24°06′59″r. ilg. / 54.336397°š. pl. 24.116455°r. ilg. / 54.336397; 24.116455

„Dzūkijos“ arboretumasdendrologinė augalų kolekcija Balninkų kaime, Nemunaičio seniūnijoje, Alytaus rajone, šalia kelio  1102  KaniūkaiEinoraiNemunaitis .

Arboretume auga per 700 įvairiausių augalų. Yra Lietuvoje ypatingai retų, kaip dviskiltis ginkmedis, tridyglė gledicija, katalpa, gelsvažiedis tulpmedis ir labiau žinomų įvairių jazminų, parko rožių, kukmedžių, bukų ir kt. Įvairiais augalais ir medžiais apsodinta kalvota, apie 5 hektarų teritorija, per ją teka nedidelis Tolupės upelis, iškastas tvenkinys. Arboretumas atviras visuomenei: priimamos ekskursijos, vedami pažintiniai seminarai. Arboretumą prižiūri savininkas ir įkūrėjas dendrologas dr. Laimutis Januškevičius, padedant Alytaus rajono savivaldybei.

Istorija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

„Dzūkijos“ arboretumas Balninkuose pradėtas kurti Lietuvos dendrologų draugijos iniciatyva. Tuometinis draugijos vadovas L. Januškevičius savo sodyboje jau buvo surinkęs apie 400 sumedėjusių augalų kolekciją, kuri buvo kaupiama nuo 1978 m. Ji ir tapo kuriamo arboretumo pagrindu. 1995 m. sodinant juodąją eglę iškilmingai buvo užkastas šampano butelis su įdėtu pergamentu, kuriame buvo įrašytos arboretumo sodintojų pavardės. Ši eglė tebeauga iki šiol.[1]

Kuriant arboretumą buvo siekiama pra­tur­tin­ti palyginti skur­džią šio re­gio­no in­tro­du­kuo­tą den­drof­lo­rą, nes Pie­tų Lie­tu­voje kol kas ne­tu­rėta nei bo­ta­ni­kos so­dų, nei ar­bo­re­tu­mų, ne­daug čia buvo ir se­nų­jų dva­rų par­kų.

Augalų kolekcija[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Ko­lek­ci­jos kurtos pagal eko­lo­gi­nį-de­ko­ra­ty­vi­nį prin­ci­pą: au­ga­lai bu­vo so­di­na­mi, at­si­žvel­giant į jų de­ko­ra­ty­vi­nes ir ar­chi­tek­tū­ri­nes sa­vy­bes, kraš­to­vaiz­di­nius žel­dy­nų kū­ri­mo ir for­ma­vi­mo prin­ci­pus bei vie­tos eko­lo­gi­nes ir mik­ro­kli­ma­ti­nes są­ly­gas (ir­vo­že­mį, grun­ti­nio van­dens ly­gį, re­li­je­fą, ap­švie­ti­mo są­ly­gas).

Šiuo metu arboretumą sudaro du kolekciniai skyriai (pagrindinis ir žemaūgių bei kiliminių augalų) ir nedidelis apie 0,35 ha introdukcinis – kolekcinis medelynas. Apie 65 proc. visų augalų sudaro įvairios dekoratyvines formos (žemaūgės, koloniškos, svyruoklinės, margalapės, geltonlapės). Dekoratyvinėms formoms tarp jų tenka 80 proc. Apie 200 kolekcinių augalų rūšių ir formų yra retos ir Pietų Lietuvos regione niekur daugiau neauginamos arba sutinkamos labai retai. Iš tokių augalų paminėtini:

2013 m. duomenimis, arboretume augo daugiau nei 795 rūšių ir žemesnio rango taksonų augalai, iš kurių:

  • Pušūnai (Pinophyta) – 311 (5 šeimos ir 15 genčių),
  • Magnolijūnai (Magnoliophyta) – 484 (41 šeima ir 100 genčių).

Kolekcijose gausiausiai atstovaujamos šios šeimos:

Apie 90 proc. auginamų augalų yra pakankamai atsparūs ir žiemą neapšąla arba apšąla nežymiai ir per vegetacijos periodą visiškai atstato prarastą dekoratyvumą. Ateityje „Dzūkijos“ arboretumo kolekcijas planuojama išplėsti iki 1000 įvairių egzotinių medžių ir krūmų rūšių ir žemesnio rango taksonų.

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]