Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos arboretumas

Straipsnis iš Vikipedijos, laisvosios enciklopedijos.

Koordinatės: 54°53′15.00″ š. pl. 23°49′53.50″ r. ilg. / 54.8875000°š. pl. 23.8315278°r. ilg. / 54.8875000; 23.8315278

VMU ŽŪA arboretumas 2019-06-28.jpg
VDU ŽŪA arboretumas

Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos arboretumas (VDU ŽŪA arboretumas) yra Akademijos miestelyje, Kauno raj., 10 km į vakarus nuo Kauno miesto, šalia vakarinio aplinkelio ir kelio Via Baltica. Įkurtas 1991 m. šalia tuometinės Lietuvos žemės ūkio akademijos (vėliau Aleksandro Stulginskio universiteto). Arboretumas užima 15,77 ha sklypą, šiaurės vakaruose besiribojantį su Parko gatve, o pietuose su Graužės II ir Graužės III tvenkiniais. Vietovė lygi su nedideliu nuolydžiu pietų pusėn, atvira vėjuota.

Arboretumas lankomas kasdien, šviesiuoju paros metu, nuo balandžio mėn. 1 d. iki lapkričio mėn. 1 d. lankymas nemokamas.

Apie arboretumą[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

Arboretumas sudarytas iš sistematinės kolekcijos ir 6 svarbesnių geografinių regionų (Centrinės Europos, Šiaurės Amerikos, Rytų Azijos ir Japonijos, Kaukazo, Sibiro, Lietuvos) floristinių kolekcijų. Iš viso auginama apie 900 rūšių ir smulkesnių taksonominių vienetų medžių, krūmų, lianų, paplitusių daugiausia vidutinio klimato juostoje, rečiau subtropinėse srityse. Sistematinė kolekcija suprojektuota vadovaujantis vokiečių botaniko sistematiko Adolfo Englerio (1844-1930) sudaryta augalų filogenetinio vystymosi sistema. Eksponuojami augalai suskirstyti ir išdėstyti šeimomis, o šeimos – gentimis, pagal galimybes prisilaikant jų atsiradimo ir plėtotės Žemės rutulyje eiliškumo.

Nors arboretumas dar vis kuriamas, gausiausių šeimų rinkiniai jau pakankamai reprezentatyvūs. Erškėtinių šeimą atstovauja daugiau kaip 150 taksonominių vienetų, o pušinių, kiparisinių, klevinių, lanksvinių ir kai kurių kitų šeimų sukaupta po keliasdešimt taksonų. Geografinių regionų floristinėse grupėse kaupiamos gamtinė teritoriją atstovaujančių augalų kolekcijos, ir formuojamos regionui būdingos sumedėjusių ir žolinių augalų bendrijos.

Ekspozicijos formuojamos derinant jas su klasikiniais parkų kūrimo principais. Arboretumo kolekcijos sudaro parkines kompozicijas. Arboretumo parkinis želdynas, šliedamasis prie universiteto mokomųjų pastatų, sudaro jaukią darbo ir poilsio aplinką Akademijos miestelio darbuotojams, gyventojams ir lankytojams.[1]

Šaltiniai[redaguoti | redaguoti vikitekstą]

  1. M.Navasaitis. Lietuvos žemės ūkio universiteto arboretumas 1991–2011. Akademija, 2011. 128 p.

Nuorodos[redaguoti | redaguoti vikitekstą]